021-65162238 - 09127679950

تولید کننده انواع لوازم جانبی عینک (اسپری ، جلد ، بند ، دستمال ،هارد و ... )

چگونه از خش افتادن روی شیشه عینک جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از خش افتادن روی شیشه عینک

دیده شدن عینک با خط و خش زیاد، طبیعتا جالب و خوشایند به نظر نمی رسد و علاو بر آن نیز موجب دید کمتر چشمان نیز می شود. طی این امر فشار بیشتری به چشم ها وارد می شود به این دلیل که چشمان برای دیدن اشیاء و افراد از پشت عینک به خود فشار زیادی وارد می کنند. البته در زمان تمیز کردن و برداشتن عینک از چشمان خود نیز باید با دقت عمل کنید. با این تفاسیر می توان بیان کرد که وجود خط و خش بر عینک اثر منفی بر ظاهر و کارآیی آن خواهد داشت به همین دلیل می توان با بکاربردن برخی از روش های مناسب از خش افتادن بر روی شیشه عینک جلوگیری کرد.

دلایل خش افتادن شیشه عینک

اما اینکه چرا شیشه عینک دچار خط و خش می شود می توان دلایل زیر را نام برد. مهمترین دلایل ایجاد خط و خش بر روی شیشه عینک عبارت اند از:

شیشه ای نبودن لنزها

این روزها بسیاری از عینک ها دارای لنزهای پلاستیکی هستند. پلاستیک به کار رفته در لنزهای عینک اگر چه استحکام و دوام بالایی دارند اما لنزهای پلاستیکی برعکس لنزهای شیشه ای به راحتی دچار خط و خش می شوند.

چسبیدن گرد و غبار

در مواقعی که گرد و غبار به شیشه عینک می چسبد به طور حتم سعی می کنید که هر گونه گرد و غباری را از روی شیشه عینک پاک کنید. بنابراین در زمان پاک کردن گرد و غبار از روی شیشه عینک باید با دقت عمل کنید. در واقع اگر در زمان پاک کردن شیشه عجله به خرج دهید و از مواد نامناسب همچون جوش شیرین برای پاک کردن شیشه عینک استفاده کنید نه تنها شیشه عینک تمیز نمی شود بلکه بر روی آن نیز خط و خش ایجاد می شود.

تمیز کردن شیشه با پارچه معمولی

اکثر افراد در زمان تمیز کردن شیشه عینک توجهی به نوع پارچه ای که قرار است شیشه عینک را با آن تمیز کنند، ندارند. برخی نیز هر نوع پارچه ای که دم دستشان است اعم از حوله و دستمال توالت ، دستمال کاغذ و پیراهن را برای تمیز کردن شیشه عینک به کار می برند. با این اوصاف می توان یکی از دلایل ساده در ایجاد خط و خش بر روی شیشه عینک را استفاده از پارچه نامناسب دانست.

بکارگیری شیشه پاک کن

تمیز کردن عینک با پاک کننده های معمولی نظیر شیشه پاک کن نیز موجب آسیب های جدی به عینک می شود و بر روی سطح آن خط و خش ایجاد می کند.

تاثیرات منفی خط و خش بر روی شیشه عینک

خط و خش بر روی شیشه عینک تاثیرات منفی دارد. یکی از تاثیرات منفی خط و خش بر روی شیشه عینک  ایجاد ظاهری ناخوشایند به عینک است.خط و خش بر روی شیشه عینک میزان دید را برای شما محدود می کند و از طرفی این امر برای رانندگان بسیار خطرناک است چرا که میدان دید آن در بکارگیری از عینک با خط و خش زیاد بر روی شیشه آن محدودتر می شود و رانندگان تسلط کافی بر اوضاع را در زمان رانندگی ندارند.

از طرفی لنز بدون خط و خش آرامش بیشتری را برای شما فراهم می کند . سلامت چشم ها نیز در گرو استفاده از عینک مطلوب و سالم است. با توجه به این امر اگه شیشه عینک دچار خط و خش شود در پی آن سلامت چشم ها نیز به خطر می افتد.

به این نکته دقت داشته باشید که برای تمیز کردن خط و خش بر روی شیشه عینک اگر چه می توان از روش های خانگی استفاده کرد اما به قول معروف نمی توان بیان کرد که همه روش ها صدرصدی هستند و خط و خش بر روی عینک را به طور کامل پاک می کنند.

روش های جلوگیری از خش افتادن روی شیشه عینک

اگر که می خواهید همیشه عینک سالم و بدون خط و خشی داشته باشید قبل از هر چیز به این نکته دقت داشته باشید که برای تمیز کردن گرد و غبار بر روی آن بهتر است از مواد مناسب و پارچه  استفاده کنید.

روش های جلوگیری از ایجاد خش افتادن بر روی شیشه عینک عبارت اند از:

اگر قصد استفاده از اسپری شیمیایی را دارید بهتر است آن را در فاصله دورتری از عینک اسپری کنید. البته بهتر است از اسپری های مخصوص برای تمیز کردن عینک استفاده کنید.

عینک را با دستمال عینک پاک کنید
عینک را با لباس پاک نکنید

بهتر است از دستمال آشپزخانه، دستمال کاغذ، حوله کاغذی و پیراهن خودتان برای تمیز کردن شیشه عینک استفاده نکنید. بافت های این پارچه ها به شکلی است که برای تمیز کردن شیشه عینک مناسب نیست بلکه موجب ایجاد خط و خش بر روی عینک می شود. بنابراین استفاده از پارچه های 100 درصد نخ برای تمیز کردن عینک مناسب تر است. با خرید دستمال عینک می توانید اطمینان خاطر حاصل کنید که دستمال روی عینک شما خش نمی اندازد.

بهترین راه که برای جلوگیری از ایجاد خط و خش بر روی عینک به کار گرفته می شود این است که بعد از تمیز کردن عینک اجازه دهید که عینک در تماس با هوا قرار بگیرد تا عینک به خوبی خشک شود  و نیاز به هیچ ابزاری برای خشک کردن آن نباشد چرا که موجب ساییدگی و ایجاد خش بر روی عینک می شود.

بند عینک وسیله ای مناسب برای محافظت از عینک
بند عینک مخصوص عینک

احتمال افتادن عینک در زمان خم شدن وجود دارد که باید برای جلوگیری از این کار، به درستی از عینک مواظبت کنید. همچنین خرید بند عینک می تواند انتخاب خوبی برای جلوگیری از افتادن عینک باشد. البته در زمان افتادن عینک از چشمانتان نیز باید با هر دو دست عینک را به آرامی از روی زمین بردارید چراکه که در صورت برداشتن آن با یک دست ممکن است قاب آن آسیب ببیند.

 

قرار دادن عینک در قاب خودش نیز یکی دیگر از روش های جلوگیری از ایجاد خط و خش بر روی شیشه عینک است. بنابراین  بهتر است قاب عینک تهیه کنید و در صورتی که نمی خواهید از عینک استفاده کنید آن را در قاب مخصوص به خودش قرار دهید. البته قاب عینک باید از نوع پلاستیک سخت و چرم باشد. استفاده از قاب عینک نامناسب نیز خود به تنهایی موجب ایجاد خط و خش  بر روی عینک می شود.

در صورتی که قصد انجام کارهای سخت را دارید یا اینکه در محیط آزمایشگاه کار می کنید یا به فعالیت های ورزشی مشغول می شوید بهتر است قبل از هر چیز از عینک محافظ استفاده کنید.

در زمان بازی کردن با کودکان و حیوانات نیز قبل از هر چیز عینک خود را بیرون بیاورید. در زمان خرید عینک از چشم پزشک بخواهید که برای شما لنز صد خش را تجویز کند. بنابراین در کنار آن سعی کنید عینک شما لنز شیشه ای باشد به این دلیل که لنز شیشه ای به راحتی دچار خط و خش نمی شود.

قاب مخصوص عینک
استفاده از قاب عینک مخصوص

آیا می‌توان  با بکار بردن روش های مختلف خط و خش های شیشه عینک را برطرف کرد؟

با توجه به اینکه خط و خش بر روی شیشه عینک ظاهر زیبایی نخواهد داشت و از طرفی آزار دهند است، حتما به این فکر می افتید که چگونه می توان خط و خش بر روی شیشه عینک را پاک کرد؟ آیا روش های مناسبی نیز برای پاک کردن خط و خش بر روی عینک وجود دارد؟

همان طور که بیان کردیم خط و خش بر روی عینک موجب ایجاد فشار بیشتری بر روی چشمان می شود بنابراین در اسرع وقت باید به فکر راه چاره ای برای پاک کردن خط و خش بر روی شیشه عینک بود.

به طور حتم شاید شنیده باشید که مالیدن ضد آفتاب، خمیر دندان، جوش شیرین، سرکه، روغن بچه، واکس ماشین و پولیش برای تمیز کردن شیشه عینک به کار می رود اما بهتر است در رابطه با تمیز کردن خط و خش بر روی شیشه عینک با استفاده از این موارد مذکور بدانید که بکارگیری این روش ها تاثیری قابل توجهی بر پاک کردن شیشه عینک ندارد از طرفی بکارگیری این موارد ممکن است مشکلات مربوطه را برطرف می کند.

بنابراین برای اینکه روش مناسبی را برای پاک کردن شیشه عینک خود بکار بگیرید قبل از هر چیزی برای تمیز کردن عینک خود دست به کار شوید و با کمک یک پارچه میکروفایبر اصل،به آرامی شیشه عینک خود را تمیز کنید. البته استفاده از پاک کننده محلول آب و صابون نیز برای تمیز کردن شیشه عینک مناسب است و که باید به آرامی و با بکارگیری این موارد می توانید شیشه عینک  خودتان را به خوبی پا کنید

نکاتی مهم در زمان نگهداری بهتر از عینک

برای اینکه به طور طولانی مدت از عینک خود بدون کوچکترین خط و خش بر روی شیشه آن استفاده کنید بهتر است به برخی از نکات مهم برای نگهداری از عینک توجه داشته باشید.

این نکات مهم و ضروری در نگهداری از عینک عبارت اند از:

عینک خود را بر روی سطوح نرم نگه داری کنید به این دلیل که سطوح نرم هیچ گونه خط و خشی بر روی عینک ایجاد نمی کند و مانع از ضربه وارد کردن به عینک می شود.

عینک خود را در جعبه و کیف مخصوص قرار داده و در بالای کمد یا مکانی که ارتفاع زیاد دارد قرار ندهید تا به طور ناگهانی از بالا به روی زمین پرت نشود و بشکند.

از قرار دادن عینک بر روی سطوح شیشه ای خودداری کنید.

در روزهای گرم تابستان، عینک خود را در خودرو قرار ندهید.

سخن پایانی

هر گونه آسیب و ایجاد خط و خش بر روی عینک موجب وارد آمدن صدممات بیشتر به آن می شود بنابراین بهتر است روش های جلوگیری از ایجاد خط و خش بر روی شیشه عینک را پیش بگیرید و در بهترین شرایط از عینک خود نگهداری کنید.

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x