021-65162238 - 09127679950

تولید کننده انواع لوازم جانبی عینک (اسپری ، جلد ، بند ، دستمال ،هارد و ... )

آیا تمیز کردن عینک با الکل به لنز آسیب می زند؟

تمیز کردن عینک با الکل

عینک ها در کمک به افراد مبتلا به مشکلات بینایی و همچنین حفاظت از چشم ها در برابر اشعه های مضر خورشید، نقش موثری دارند. به طور حتم در زمان انتخاب و خریداری عینک حساسیت زیادی به خرج می دهید و مایل هستید عینکی را انتخاب کنید که فرم آن به چهره شما بیاید.

بنابراین برای نگهداری صحیح و مراقبت از آن نیز باید به همین شکل عمل کنید و روش های مراقبت صحیح از عینک را بدانید. در صورت عدم بکار بردن تکنیک های تمیز کردن صحیح عینک، احتمال آسیب دیدن لنز عینک وجود دارد.

اگر چه الکل یک محلول ضد عفونی کننده به حساب می آید اما آیا تمیز کردن عینک با الکل به لنز آن آسیب وارد نمی کند؟ به طور حتم این سوال متداول افراد برای بکار بردن روش صحیح تمیز کردن عینک است که در ادامه مطالبی را در این رابطه ارائه خواهیم کرد.

اهمیت بکار بردن تکنیک های صحیح تمیز کردن عینک

اگرچه عینک به عنوان یک سرمایه گذاری برای بهبود و سلامت چشمان محسوب می شود از طرفی با توجه به برندهای متنوع عینک در بازار نیز به عنوان یک اکسسوری زیبایی نیز به کار می رود. بنابراین با مراقبت درست از عینک می توانید طول عمر و ماندگاری آن را افزایش دهید.

از طرفی عدم تمیز کردن و بکار بردن روش درست تمیز کردن عینک موجب می شود تا هر گونه آلودگی اعم از روغن، گرد و غبار بر روی آن تجمع کند که در نتیجه میزان دید را کاهش می دهد و برای چشم ها نیز به عنوان یک عامل تهدید کننده به حساب می آید. اما جای هیچ نگرانی نیست بهترین راهکار برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، مراقبت منظم از چشمان است.

آیا تمیز کردن عینک با الکل کار درستی است؟

تمیز کردن عینک با الکل
تمیز کردن عینک با اسپری

گاهی افراد در زمان تمیز کردن عینک به فکر استفاده از الکل می افتند که در اینجا این سوال مطرح می شود که آیا تمیز کردن عینک با الکل کار درستی است؟

همان طور که بیان کردیم آلودگی ها بر روی عینک موجب تاری دید می شود که افراد برای دیدن فشار بیشتری به چشمان خود وارد می کنند به همین دلیل فشار زیادی بر چشم ها وارد می شود که آزاردهنده است.

آیا تمیز کردن عینک با الکل کار درستی است؟ با توجه به توصیه های چشم پزشکان به جرات می توان بیان کرد که تمیز کردن عینک با الکل کار درستی نیست. این بدین معنی است که نه تنها الکل ، عینک را تمیز نمی کند بلکه به لنز آن نیز آسیب می رساند.

شستن محلول های طبیعی یا شیمیایی که در آن ترکیبات اسیدی باشد برای تمیز کردن عینک مضر است. مواد شیمیایی حاوی آمونیاک و سفید کننده است که ترکیب این مواد در کنار هم موجب می شود که نتوان از آن برای تمیز کردن عینک استفاده کرد.

شاید در مرحله اول تمیز کردن عینک با الکل متوجه شدید که لکه ها از روی عینک پاک می شود و شیشه های عینک کاملا تمیز به نظر میرسند اما بهتر است بدانید که دفعه بعد آلودگی های بیشتری آن هم با سرعت بالاتری بر روی عینک تجمع می یابند که این امر می طلبد در یک روز چندین بار عینک خود را تمیز کنید.

لایه های محافظت کننده عینک تاثیر زیادی بر سلامت چشمان شما در برابر آلودگی ها دارد. با این وجود استفاده از الکل موجب از بین رفتن لایه محافظت کننده بر روی عینک می شود. با از بین رفتن لایه محافظت کننده، لنز عینک نیز به تدریج آسیب می بیند و بیشتر و همچنین زودتر در معرض آلودگی ها و خط و خش قرار می گیرد.
به طور حتم با دانستن اثرات منفی استفاده از الکل در لنز عینک با این سوال مواجه خواهید شد که آیا راه دیگری هم هست که بتوان جایگزین آن کرد؟ بله، جای هیچ نگرانی نیست بلکه همین که شما از الکل برای تمیز کردن عینک استفاده نکنید قدم بزرگی را در مراقبت از عینک خود برداشته اید.

بهتر است بدانید که تمیز کردن عینک با الکل و دیگر شوینده های قوی در واقع به معنی حکم سنباده کشیدن بر روی عینک است که به جای این کار می توانید کمی از مایع ظرفشویی به همراه آب گرم استفاده کنید.

کمی از مایع ظرفشویی را با آب رقیق کنید و با نوک انگشتان خود مایع را به سطح عینک بمالید و در زمان شستن آن نیز به خوبی مایه را از روی سطح عینک پاک کنید تا اثرات از لکه بر روی آن نماند و سپس با پارچه‌های میکروفایبر به خوبی عینک را تمیز و خشک کنید.

بایدها و نبایدهای تمیز کردن عینک با الکل

استفاده از مواد مضر آسیب های جدی به لنز عینک وارد می کند که موجب ایجاد خراش بر روی عینک می شود و در کنار آن نیز از شستن عینک با آب داغ نیز اجتناب کنید. البته برای تمیز کردن عینک و محافظت از آن نیز باید از برخی از موارد دوری کنید. در ادامه این موارد تهدید کننده برای لنز عینک را بیان می کنیم.
الکل محلول ضد عفونی کننده است اما به طور مسلم استفاده از آن با توجه به اثرات منفی که بر روی لنز عینک دارد ، گزینه مناسبی برای تمیز کردن لنز عینک به حساب نمی آید.

بنابراین از پاک کننده هایی برای تمیز کردن لنز عینک استفاده کنید که الکل در آن نباشد. شاید به نظر برخی از افراد الکل ماده مناسبی برای تمیز کردن عینک است اما به جرات می توان بیان کرد که تمیز کردن عینک با الکل کار اشتباهی است.
شاید برخی نیز خمیر دندان را راهی برای تمیز کردن لنز عینک بدانند اما بهتر است بدانید که این تصور کاملا اشتباه است . خمیر دندان آسیب های جدی به عینک وارد می کند و موجب از بین بردن لایه های مختلف بر روی لنز عینک می شود و از طرفی لنز عینک را هم کدر می کند.

بعد از شستن عینک حتما آن را با دستمال عینک نانو از جنس میکروفایبر که قدرت فوق العاده ای در تمیز نگه داشتن و همچنین محافظت از عینک های شما دارد خشک کنید. این مدل از پارچه ها مناسب برای خشک کردن عینک هستند و گونه ای طراحی شده اند که در زمان تمیز کردن عینک هیچ گونه خراش یا آسیبی بر روی آن ایجاد نمی شود.

استفاده از دستمال کاغذی را فراموش کنید به این دلیل که از چوب ساخته شده است و کشیدن آن بر روی عینک باعث ایجاد خط و خش بر روی لنز عینک می شود.

استفاده از گوشه های لباس و به ویژه تیشرت ها دارای فیبرهای ریزی هستند که استفاده از آنها موجب خط و خش بر روی عینک می شود.

برای تمیز کردن لنزهای عینک نباید از هر تمیز کننده ای استفاده کرد. زیرا عدسی‌های آن از مواد مخصوصی تولید شده‌اند و لایه‌های محافظت کننده خاصی دارند. که باعث میشود این لایه‌ها از حساسیت بالایی برخوردار باشند و نیاز دارند که به روش‌های خاصی نگه داری شوند. شما با خرید اسپری عینک می‌توانید از بروز آسیب به متریالی که در عینک شما استفاده شده است محافظت کنید.
استفاده از آب تصفیه نشده همچون آب چاه و… به دلیل داشتن مقادیر زیادی از املاح برای تمیز کردن عینک مناسب نیستند به این دلیل که بعد از شستن عینک لکه های سفید رنگی از خود برجای می گذارند.

با این اوصاف بهتر است برای شستن عینک از آب های تسویه شده و سبک برای تمیز کردن عینک استفاده کنید. البته به این نکته دقت داشته باشید که از گذاشتن عینک در آب دریا نیز خودداری کنید تا بدین شکل عینک شما از املاح موجود در آب دریا در امان باشد.

برای محافظت از عینک از هرگونه خط و خش شما میتوانید با خرید جلد عینک مانند مگنتی، پلاستیکی، فلزی، پارچه‌ای، چرمی و … از عینک خود محافظت کنید.

آیا تمیز کردن عینک با الکل به لنز آسیب می زند؟
تمیز کردن عینک با الکل و دیگر شوینده های قوی

 

چگونه عینک مناسبی را انتخاب کنیم؟ برندهای متنوعی از عینک در بازار موجود است که هر کدام دارای طرح ها، رنگ ها و مدل های متنوعی هستند. در مراقبت از چشم ها در برابر اشعه های مضر نور خورشید و جلوگیری از کاهش چین و چروک در ناحیه نزدیک به چشم ها، عینک ها عملکرد خوبی دارند اما اینکه در زمان خرید چگونه می توان یک عینک مناسب را انتخاب کرد با بکار بردن برخی از تکنیک ها این کار به راحتی انجام می شود.

تکنیک ها انتخاب عینک مناسب

توجه داشتن به شکل چهره

به طور مسلم همه افراد داری چهره هایی به شکل دایره، بیضی، قلبی،و… هستند. بنابراین شما در زمان خرید عینک به این امر باید توجه داشته باشید تا بعد از خرید عینک به زیبایی بر چهره شما بدرخشد و شما را شیک و زیبا نشان دهد.

تمیز کردن عینک
تکنیکهای انتخاب عینک

بررسی رنگ لنز

لنزهای عینک ها متنوعی هستند اما در این بین لنز خاکستری و قهوه ای عینک بهترین انتخاب برای عینک ها آفتابی است.

مواد بکار رفته در عینک

اینکه عینک از چه موادی ساخته شود نیز یکی از روش های انتخاب خرید عینک است. بهتر است عینکی را انتخاب کنید که از مواد موثری همچون چرم یا پلی کربنات ساخته شده باشد. به این دلیل که ساخته شدن عینک از این مواد موجب مقاوم بودن و همچنین سبکی عینک می شود که این دو ویژگی یکی از امتیازهای برتر عینک محسوب می شود.

طراحی

طراحی عینک نیز از دیگر تکنیک های خرید عینک است که در زمان خرید آن باید به این نکته توجه داشته باشید. عینک ها دارای طراحی متنوعی هستند که باید در زمان خرید به خوبی آن ها را بررسی کنید و بر حسب سلیقه خود هر کدام را که مایل بودید خریداری کنید.

سخن پایانی

با توجه به اینکه عینکها از چشمان در برابر اشعه های مضر نور خورشید محافظت می کنند و استفاده از آنها برای تقویت و همچنین سلامت چشم ها نیز مهم است بنابراین تمیز کردن آن نیاز به دقت و همچنین بکار بردن روش صحیح نیاز است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x