021-65162238 - 09127679950

تولید کننده انواع لوازم جانبی عینک (اسپری ، جلد ، بند ، دستمال ،هارد و ... )

آیا تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی به لنز آسیب می زند؟

ایا تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی به لنز اسیب میرساند؟

آیا تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی به عینکمان آسیب میرساند ؟ قبل از آن باید بدانیم که استفاده از عینک و ساعت به سال ها یا قرن ها پیش برمی گردد. در واقع در سال های گذشته طراحی و شکل عینک همچون الان نبود بلکه عینک ها دارای شیشه های بزرگ نمایی به شکل دایره بودند که البته فریم آنها نیز از شاخ حیوانات بود.

این مدل از عینک ها برای پاک کردن حساسیت زیادی نداشتند و نیاز به توجه خاصی هم برای در نظر گرفتن نکات برای پاک کردن آنها نبود. البته این روزها ساخت عینک به صورت تخصصی تر انجام می شود و لنزهای بکار رفته در آنها نیز با توجه به معاینه اولیه و میزان بینایی افراد در ساخت عینک مورد استفاده قرار می گیرد.

البته برخی از عینک های آفتابی و تزئینی نیز هستن که به صورت یک اکسسوری اصلی در دنیای مد به کار می روند. این مدل از عینک ها نیز در لنزها و فریم های متنوع طراحی و به بازار عرضه می شود.نگهداری از عینک در دوام و ماندگاری آن اهمیت بالایی دارد. البته نگهداری از عینک ها با توجه به جنس فریم و نوع لنز به کار رفته در آن ها متفاوت است.

اگر چه در گذشته در ساخت عینک از شیشه استفاده می شد اما این روزها برای سبک بودن و نگهداری هر چه بیشتر از آن اغلب شیشه های عینک از جنس پلاستیکی هستند که البته مقاومت بالایی نیز دارند.

در ادامه به این میپردازیم که ایا تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی کار درستی است یا خیر. همچنین روش های نگهداری از عینک را فرا خواهیم گرفت.

آیا تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی به لنز عینک آسیب نمی رساند؟

 

استفاده از دستمال برای تمیزی عینک
تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی

همه ما در زمان خرید عینک تنها هفته اول را به خوبی از آن مواظبت می کنیم و همه توجه خود را بکار می بریم که تا از عینک خود به خوبی نگهداری کنیم. البته در هفته های بعدی کمتر مراقب عینک خود هستیم و با هر چیزی که دم دستمان می رسد اعم از دستمال مرطوب، آستین لباس، بخار دهان و دستمال کاغذی سعی می کنیم که لنز عینک را تمیز کنیم.

اما غافل از اینکه بکار بردن این روش ها نه تنها مناسب نیست بلکه آسیب های جدی تری را به لنز عینک وارد می کند. به طور حتم به این فکر می کنید که تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی نیز راهی مناسب برای تمیز کردن لنز عینک است اما غافل از اینکه این تصور غلط است.
همه ما می دانیم که دستمال کاغذی از چوب تولید شده است بنابراین نمی توان آن را گزینه مناسبی برای تمیز کردن لنز عینک به حساب آورد. ما به وسیله تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی نه تنها لنز عینک را تمیز نمی کنیم بلکه با کشیدن آن بر روی عینک موجب ایجاد خط و خش بر روی آن نیز می شویم.

بسیاری از چشم پزشکان نیز برای تمیز کردن لنز عینک،تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی را بهترین گزینه نمی دانند و به دنبال آن این روش را برای تمیز کردن عینک توصیه نمی کنند.
البته تمیز کردن لنز عینک با توجه به جنس آن کمی متفاوت می باشد. به عنوان مثال اگر لنز عینک شما شیشه ای باشد بهتر است برای تمیز کردن و برق انداختن آن بهتر است از آب گرم و صابون ملایم استفاده کنید تا بدین شکل هرگونه تجمع چربی و آلودگی بر روی آن برطرف شود.

بعد از شستن نیز بهتر است عینک را به دستمال مخصوص یا پارچه نرم کتان به خوبی تمیز کنید. با توجه به اینکه تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی به لنز عینک آسیب وارد می کند بنابراین دستمال کوچک ابریشمی را می توان بهترین راهکار برای تمیز کردن لنز عینک به حساب می آید. پس خرید دستمال عینک هم میتواند گزینه ی بسیار خوبی باشد.

اشتباهات رایج افراد در مراقبت و نگهداری از عینک

 

اشتباهات در نگهداری عینک
چند اشتباه در نگهداری عینک

بسیاری از افراد عینکی و آن هایی که به عنوان تزیینی و اکسسوری از عینک استفاده می کنند در زمان نگهداری از عینک در صورت ندانستن موارد مهم در حفظ و نگهداری از عینک ، برخی از اشتباهات مهم را انجام می دهند.

 • تحت هیچ شرایطی عینک را بر روی سر خود قرار ندهید به این دلیل که این کار موجب کشیده تر شدن دسته های عینک می شود و با باز شدن دسته ها به مرور زمان ، عینک از چشمان شما خواهد افتاد. از طرفی با قرار دادن عینک بر روی سر و مو در اثر چربی، اسپری مو ممکن است به عینک آسیب بزند.
 • تمیز کردن جلد عینک را هم فراموش نکنید. و هنگام خرید جلد عینک به این نکته توجه کنید که همراه خود دستمال عینک داشته باشد.
 • عینک را بدون اینکه در قاب قرار ندادید تحت هیچ عنوان آن را در کت، پیراهن و جیب خود قرار ندهید.
 • از آویزان کردن عینک به یقه اجتناب کنید.
 • در روزهای گرم تابستان، عینک را در خودرو جا نگذارید.
 • زمانی که از عینک استفاده نمی کنید طوری آن را قرار دهید که عدسی آن رو به پایین نباشد.
 • برای تمیز کردن عینک به هیچ عنوان از الکل استفاده نکنید به این دلیل که استفاده از الکل موجب آسیب رساندن به پوشش های خاص عینک می شود.به منظور تمیز کردن عینک میتوانیداز لوازم جانبی عینک مثل دستمال عینک استفاده کنید .
 • اگر ذراتی بر روی سطح عینک قرار گرفته است از ناخن برای خراش دادن و برداشتن ذرات بر روی شیشه عینک اجتناب کنید.
 • از تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی، آستین ، دستمال توالت و … استفاده نکنید به این دلیل که این مواد از سلولز تشکیل شده اند و موجب ایجاد خط و خش بر روی عینک می شود.
  بنابراین با در نظر گرفتن موارد به طور مسلم موجب صرفه جویی و کاهش هزینه های تعمیر عینک می شود و از طرفی موجب بالا رفتن ایمنی و دید بیشتر چشمان می شود.
  فراموش نکنید که مراقبت از عینک علاوه بر اینکه به حفظ بینایی شما کمک می‎‌کند باعث صرفه‌جویی در پول شما می‌شود اینکار زمان خیلی کمی از شما میگیرد اما به لطف آن، عمر عینک شما طولانی خواهد شد.
  در ادامه به معرفی روش های صحیح تمیز کردن عینک های آفتابی و طبی می‌پردازیم

 

روش های تمیز کردن صحیح عینک

روش های نگهداری عینک
چند روش برای نگهداری بهتر عینک

 

به طور مسلم کثیف شدن عینک موجب کاهش دید افراد می شود و از طرفی فشار بیشتری را به چشمان وارد می کند که در پی آن آسیب های جبران ناپذیری به به سطح بینایی افراد وارد می کند.

با این تفاسیر و اهمیت تمیز بودن لنز عینک باید بیان کنیم که افرادی که به طور مستمر از عینک استفاده می کنند بهتر است در حفظ و نگهداری و همچنین تمیز کردن آن نکات مهم و اساسی را در نظر بگیرند.

شلوغی های شهر و عبور از همه این شلوغی ها، ترافیک و آلودگی هوا در طول روز لایه ای از گرد و غبار و چربی را بر روی شیشه عینک وارد می کند. بنابراین بهتر است پس از پایان یافتن کارهای روزانه زمانی را برای تمیز کردن عینک خود قرار بدهید.

 

نحوه تمیز کردن صحیح لنز عینک عبارت اند از:

در ابتدای تمیز کردن عینک خود باید قبل از هر چیز دستتان را به طور کامل بشویید تا دستتان تمیز و عاری از هر گونه چربی باشد.
در ادامه نیز گرد و غبار بر روی عینک را با استفاده از آب سرد تمیز کنید. در زمان پاک کردن ذرات گرد و غبار بر روی لنز عینک با دقت عمل کنید به این دلیل در صورت عجله کردن در زمان پاک کردن ذرات بر روی عینک خط و خش ایجاد می شود که در پی آن میزان دید شما نیز در زمان استفاده از عینک کاهش می یابد.

شستن عینک و آبکشی آن را به آرامی انجام دهید و به خوبی عینک را بشویید تا هر گونه لکی بر روی عینک بعد از شستن به جا نماند. همه قسمت های عینک اعم از بالشتک های بینایی، شیشه ها و دسته های عینک را به خوبی تمیز کنید و بشویید.

در صورت عدم توجه این قسمت ها در زمان شستن ، ممکن است بر روی پوست صورت حساسیت های پوستی و جوش بروز خواهد کرد که البته پیدا شدن این موارد بر روی پوست زیاد خوشایند نیست.
در آخرین مرحله از شستن عینک بهتر است آن را زیر آب ولرم بگیرید و به طور کامل آبکشی کنید.

البته در زمان خشک کردن عینک بهتر است از پارچه مخصوص تمیز کردن عینک استفاده کنید. برخی از افراد برای تمیز کردن لنز عینک از دستمال کاغذی استفاده می کنند اما در این زمینه اطلاعات چندانی ندارند.

دستمال کاغذی با توجه به اینکه از چوب ساخته شده است حاوی ذرات ریزی است که در زمان کشیدن بر روی عینک ایجاد خط و خش ایجاد می کنند.

بنابراین تمیز کردن لنز عینک استفاده از پارچه نرم و بسیار لطیف را جدی بگیرید و از تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی ، گوشه لباس و … برای تمیز کردن عینک خودداری کنید.

 

سخن پایانی

انواع متنوعی از عینک در برندهای مختلف در بازار موجود است. البته برای اینکه سالیان طولانی از آنها استفاده کنید بهتر است به نکات مهم و اساسی در حفظ و نگهداری از عینک توجه کنید.

برخلاف تصور برخی از افراد که معتقد اند تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی مناسب است، این طور بیان می کنیم که دستمال کاغذی از چوب تولید شده است بنابرای نمی توان آن را گزینه مناسبی برای تمیز کردن لنز عینک به حساب آورد.

تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی نه تنها لنز عینک را تمیز نمی کند بلکه با کشیدن آن بر روی عینک موجب ایجاد خط و خش بر روی آن نیز می شود.

بسیاری از چشم پزشکان نیز برای تمیز کردن لنز عینک،تمیز کردن عینک با دستمال کاغذی را بهترین گزینه نمی دانند و به دنبال آن این روش را برای تمیز کردن عینک توصیه نمی کنند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x