021-65162238 - 09127679950

تولید کننده انواع لوازم جانبی عینک (اسپری ، جلد ، بند ، دستمال ،هارد و ... )

۱۴ اختلال چشم

چشم ها یکی از حساس ترین اجزای بدن هستند که بیان گر چیزهای مهمی در رابطه با سلامتی بدن می باشند و با زبان بی زبانی خیلی از مشکلات و بیماری های بدن را نشان می دهند. اختلالات چشمی موجب بروز  بسیاری از بیماری های مختلف در چشم ها می شود که بینایی انسان را به خطر می اندازد.

بنابراین دانستن این اختلات چشمی به شما کمک خواهد کرد تا در صورت بروز و مشاهده این اختلالات در چشم بتوانید برای تشخیص به موقع به پزشک مراجعه کنید. اختلالات چشم نشانه از بیماری های خطرناک چشم است که با توجه به اهمیت دانستن این موضوع در ادامه قصد داریم به 14 اختلال چشم که نشانه بیماری خطرناک است بپردازیم.

۱۴ اختلال چشم
۱۴ اختلال چشم که نشانه ی از بیماریهای خطرناک در بدن

معرفی 14 اختلال چشم که نشانه بیماری خطرناک است!

هر کدام از 14 اختلال چشم نشان از یک بیماری خطرناک است که سلامتی چشم ها را به طور قابل توجهی تهدید می کنند. بهتر است بدانید که بسیاری از بیماری های جسمی و روانی افراد از علائم و نشانه هایی که در چشم ها ایجاد می شود به راحتی قابل تشخیص است و پزشکان بدین شکل به انواع بیماری هایی که فرد به آن مبتلا  است به راحتی پی می برد. نه تنها پزشک بلکه خود فرد مبتلا به بیماری نیز با دانستن علائم و اختلالات چشمی می تواند از وجود هر گونه بیماری در بدن خود باخبر شود. بنابراین در ادامه قصد داریم به چند مورد از اختلالات چشمی که سلامت جسم و روانی در افراد را تهدید می کند بپردازیم و هر کدام را به اختصار بیان کنیم.

متورم شدن پلک پایین یکی از 14 اختلال چشم

متورم شدن پلک پایین یکی از بیماری های چشم به شمار می آید که گاهی افراد به سادگی از کنار آن رد می شوند و بر این تصور هستند که چنین نشانه ای در چشم  اهمیت زیادی ندارد و به صورت خودبه خودی خوب خواهد شد. در واقع آنها معتقد هستند که متورم شدن پلک پایین به دلیل بیماری گل مژه است و زود برطرف می شود. البته در بعضی مواقع ممکن است متورم شدن پلک پایین به دلیل عفونت چشم نیز باشد.

با این حال بسیاری از پزشکان بر این معتقد هستند که متورم شدن پلک پایین را باید جدی گرفت چراکه ممکن است به دلیل بیماری سرطان باشد. سرطان غده سبابه  یکی از موارد مهمی است که اغلب موجب متورم شدن پلک پایین چشم می شود . بنابراین برای معاینات و تشخیص زود هنگام این بیماری باید سریع به پزشک متخصص چشم مراجعه و درمان های ابتدایی را شروع کنید.

دید موج دار یا سوسو زننده

دید موج دار یا سوسو زننده نیز یکی دیگر از اختلالات چشمی است که افراد مبتلا به این بیماری در زمان دیدن اطراف خود احساس لرزش دارند و نمی تواند دید ثابتی از اطراف خود داشته باشند. این اختلال در فرد در زمان دیدن اشیاء اطراف خود دید موج دار یا سوسو زدن معروف است. البته وجود این اختلال در چشم نشان از شروع یک بیماری آزاردهنده به نام میگرن نیز خواهد بود.

اگر با افرادی که مبتلا به میگرن هستند مواجه شده باشید مطمئنا متوجه خواهید شد که آن ها مدام چشم هایشان را به یکدیگر می فشارند و نسبت به نور نیز حساس هستند. بله همین طور است چراکه افرادی که دچار سردردهای میگرنی می باشد در بیشتر مواقع این علائم را از طریق چشم های خود نشان می دهند.

پلک زدن سریع چشم ها

پلک زدن چشم ها نیز یکی دیگر از نشانه های بیماری های جسمی و روحی است. با این حال بسیاری از پلک زدن های سریع چشم نشان از استرس ها و اضطراب های افراد است. در بسیاری از مواقع نیز پلک زدن های متعدد به دلیل بیخوابی در افراد نیز می باشد که باید جدی گرفته شود. بنابراین کسانی که به هر حال پلک های خود را سریع به هم می زنند باید برای تشخیص به موقع و انجام معاینات حتما در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه کنند.

ریزش ابرو (وقتی قسمت بیرونی ابروی یک فرد شروع به ریزش میکند اصلا آن را نادیده نگیرید)

ریزش ابروها نیز یک نوع اختلالات چشم به حساب می آید که نشان از بیماری تیروئید می باشد.در واقع بیماری تیروئید در فرد مبتلا خود را با ریزش ابروها نشان می دهد. پزشکان بر این باورند که اگر تاج یا لبه ابرو دچار ریزش شود فرد به بیماری تیروئید مبتلا شده است. با این اوصاف اگر افراد با ریزش ابروهای خود مواجه شدند باید این موضوع را جدی دانسته و در کوتاهترین زمان برای تشخیص و مایعنات بعدی به پزشک مراجعه کنند.

۱۴ اختلال چشم
۱۴ اختلال چشم

سرخی شدید چشم باعث اختلال چشم میشود

گاهی اوقات قرمز شدن چشم ها به دلیل ورود گرده گیاهان و هچنین مواد شیمیایی است که چشم ها به آن حساس بوده و سریع با قرمزی چشم واکنش نشان می دهند. بنابراین قرمز شدن چشم ها را می توان یه نوع آلرژی دانست . البته در برخی از مواقع نیز همین قرمز شدن ساده چشم نشانه از بیماری های مختلفی از جمله بیماری های تنفسی است که مشکلات جدی تر را در فرد مبتلا به وجود می آورد.

تار شدن دید چشم ها

همان طور که بیان کردیم اختلالات چشمی نشان از وجود برخی از بیماری های مختلفی جسمی و روحی است. در برخی از موارد تار شدن دید چشم ها حاکی از ان است که فرد مبتلا به بیماری دیابت است که با بروز تار شدن دید چشم ها خود را نشان می دهد. از بیماری های خطرناک چشمی که در اثر بیماری دیابت به وجود می آید می توان رتینوپاتی دیابتی را نام برد.

خشکی چشم

احساس ناراحتی و خارش در چشم ها را نباید کم اهمیت دانست بلکه ممکن است همین موارد ساده و پیش پا افتاده نشان از بیماری جدی در جسم و روح باشد.در برخی از موارد خارش و ناراحتی چشم به دلیل خشکی چشم است که ناشی از بد کار کردن مجراهای اشک می باشد. البته برخی از مواقع این احتمال وجود دارد که خشکی چشم به دلیل مبتلا شدن فرد به آرتروز است.

تار شدن دید زمان نگاه کردن به صفحه‌ نمایش یکی از بارزترین 14 اختلال چشم 

گاهی اوقات پیش می آید که با نگاه کرده به صفحه نمایش کامپیوتر، تلویزیون و … احساس کنید که دید خوبی ندارید و به قول معروف دید شما تار شده است. البته این نشانه را نباید به خستگی از فعالیت کاری در طول روز دانست بلکه ممکن است علت تاری دید در زمان نگاه کردن به صفحه تلویزیون، آسیبی باشد که به ماهیچه های چشم وارد شده است.

مشکلات ناگهانی بینایی

اگر به طور ناگهانی چشم های شما از کار بیافتد این احتمال وجود دارد که شما دچار سکته شده اید، چرا که سکته زمانی رخ خواهد داد که جریان خون در مغز مختل شود. بنابراین مشکلات ناگهانی بینایی از جمله دید تاریک، دوبینی در چشم ها را باید جدی دانست به این خاطر که در صورت عدم توجه به آن ممکن است چشم ها بینایی خود را از دست بدهند.

زردی چشم

زردی چشم ها به وضوح قابل دیدن است و شما به راحتی می توانید متوجه زرد چشم ها شوید. زرد شدن چشم ها نشان از بیماری های مختلفی است که با علائمی از قبیل زرد شدن چشم ها خود را نشان می دهد.

کبد یکی از مهمترین اندام های درونی بدن است که وظیفه تجزیه گلبول های قرمز بدن را برعهده دارد. بنابراین شرایطی که تاثیرات بدی بر کبد می گذارد موجب می شود تا این بیماری خود را با زرد شدن چشم ها نشان دهد

تغییر رنگ چشم

تغییر رنگ چشم ها نیز به نوبه خود یکی از اختلالات چشمی به حساب می آید که در سنین بالا باعث برور برخی از مشکلات جدی در بینایی افراد می شود. در صورت آسیب دیدن سلول های چشم، تغییر رنگ چشم ها در سنین بالا ایجاد می شود. بنابراین این افراد در صورت مشاهده زرد چشم خود برای تشخیص به موقع و دانستن اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنند.

بزرگ شدن مردمک چشم

مردمک ها در چشم دایره های گرد مشکی هستند که وظیفه رساندن نور به چشم ها را دارند. اگرچه اندازه مردمک ها مدام در حال تغییر است اما اگر مردمک بیش از حد اندازه باشد به آن گشادگی مردمک می گویند. بزرگ شدن مردمک چشم نشانه از احساس اضطراب، ترس و حتی بیماری های زمینه ای در افراد است. در صورت عدم توجه به نشانه های آن در چشم ها احتمال کاهش بینایی وجود دارد.

پریدن پلک ها

گاهی اوقات پرش پلک به دلیل خستگی زیاد از فعالیت های روزانه است اما اگر همچنان با این نشانه ها مواجه شدید نباید آن را به حساب خستگی چشم ها بگذارید بلکه یکی از دلایل اختلال چشم میباشد.  پریدن پلک ها نیز نشان از بیماری های مختلفی همچون بیماری بلفارواسپاسم است که یک نوع اختلال عصبی به حساب می آید که حتما برای تشخیص به موقع باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

برون  چشمی (بعضی از آدم ها به طور طبیعی چشم هایی برجسته دارند اما اگر این تغییر فیزیکی جدید است باید نگران شد.)

چشم هایی که حالت بیرون زدگی دارند و از محل طبیعی در چشم ها خارج شده اند به اصطلاح برون چشمی گفته می شود. برون چشمی یک نوع دیگر از اختلالات چشم محسوب می شود که به دلیل وجود مشکلات غده تیروئید در فرد خود را نشان می دهد. این وضعیت چشم اورژانسی بوده و باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم ۱۴ اختلال چشم که نشانه از بیماری خطرناک در بدن است را برای شما بیان کنیم. در صورت بروز اختلالات چشمی و نشانه های آن باید به این نکته دقت داشته باشید که نباید به سادگی از کنار چنین مواردی گذشت بلکه همین مواردی که ساده و کم اهمیت در نظر گرفته می شوند با زبان بی زبانی شما را از بیماری های مختلفی همچون آسیب های کلیوی، سرطان، آرتروز ، تومور و … با خبر می کنند. بنابراین بهترین کار در زمان مشاهده چنین اختلالات در چشم ها باید در اسرع وقت به چشم پزشک مراجعه کنید تا بدین ترتیب از بسیاری از مشکلات جدی و بیماری های خطرناک در امان باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x