021-65162238 - 09127679950

تولید کننده انواع لوازم جانبی عینک (اسپری ، جلد ، بند ، دستمال ،هارد و ... )

درمورد نزدیک بینی و دوربینی چشم ها چقدر میدانید

نزدیک بینی و دوربینی چشم

نزدیک بینی و دوربینی از عیوب انکساری چشم است که باعث اختلال در بینایی افراد مختلف شده و آنها را با درجات مختلف دچار مشکل می کند. روال دیدن اشیاء و پیرامون در افراد سالم به این شکل است که تصویر اشیاء و محیط اطراف بر روی شبکیه افتاده و برای بیننده قابل رویت می شود.

اما در افرادی که دچار ناهنجاری بینایی یا نزدیک بینی و دوربینی هستند به جای آنکه تصویر برای دیده شدن بر روی شبکیه تشکیل شود در جلو یا پشت آن شکل می گیرد که این امر باعث نزدیک بینی و دوربینی می شود و فرد نمی تواند نزدیک یا دور را به تناسب شرایط چشم خود به خوبی ببیند.

در این وضعیت برای برطرف کردن مشکل از روش های مثل به کارگیری عینک های طبی، لنزهای تماسی با جراحی برای تصحیح با برطرف کردن مشکل استفاده می شود به شکلی که پس از اصلاح شرایط چشم، مشکل برطرف شده و تصویر به درستی بر روی شبکیه چشم ایجاد می شود.

چنانچه از عینک طبی استفاده میکنید توجه داشته باشید که در نگهداری آن نهایت سلیقه را به خرج دهید و خرید جلد عینک را فراموش نکنید،زیرا عمر عینکتان فقط به مراقبت شما از آن بستگی دارد.

 

نزدیک بینی و دوربینی چشم چیست و چگونه ایجاد می شود؟

همانطور که گفته شد عارضه نزدیک بینی و دوربینی چشم زمانی برای شخص حادث می شود که تصویر به درستی بر روی شبکه چشم او تشکیل نشود. به عبارت دیگر وقتی شکل و انحنای قرنیه چشم طبیعی باشد نوری که وارد آن می شود شکسته شده و تصویر واضحی برای دید متوازن و درست بر روی شبکیه چشم ایجاد می گردد.

 

اما اگر شرایط و انحنای قرنیه چشم طبیعی نباشد شکست نور به درستی انجام نمی شود و تصویری که بر روی شبکه ایجاد می شود واضح نبوده و از کیفیت استاندارد برخوردار نخواهد بود.

ناهنجاری های قرنیه چشم با عنوان عیوب انکساری چشم شناخته می شود که از شایع ترین عوارض آن می توان به نزدیک بینی و دوربینی اشاره کرد. عیوب انکساری چشم یکی از شایع ترین مشکلات بینایی در سراسر جهان است که سالانه تعداد زیادی از افراد به دلایل مختلف به آن مبتلا می شوند.

نزدیک بینی چشم

 

نزدیک بینی چشم یکی از عوارض عدم تشکیل استاندارد تصویر بر روی شبکیه چشم است که از سنین کودکی عوارض آن شروع شده و به طور متوسط سالانه حدود 30 درصد مردم جهان به آن مبتلا می شوند.
در عارضه نزدیک بینی چشم، انحنای قرنیه چشم این افراد از وضعیت طبیعی بیشتر است به طوری که طول کره چشم آن ها از شرایط عادی بزرگتر بوده و تصاویر در جلو شبکیه چشم ایجاد می شود که این امر باعث می شود فرد بیننده تصاویر دور را به وضوح نبیند و برای دیدن اشیاء به آنها نزدیک شود.

همچنین در این شرایط خیره شدن فرد به تصاویر دور باعث خستگی چشم و سر درد می شود. بهترین روش برای برطرف کردن عارضه نزدیک بینی، شناسایی آن در کودکان و درمان آن با تمرین های ویژه است.

عارضه نزدیک بینی چشم به در اثر عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود که از مهمترین عوامل محیطی آن می توان به مواردی مانند مطالعه زیاد، نگاه کردن زیاد به اشیاء نزدیک، استفاده زیاد از رایانه و گوشی موبایل، انجام فعالیت های ظریف مثل قالیبافی، سوزن دوزی، خیاطی و غیر اشاره کرد.

 

دوربینی چشم

دوربینی یکی از عوارض چشمی است که بیشتر در افراد کمتر از 40 سال مشاهده می شود. به عبارت دیگر افرادی که دچار عارضه دوربینی هستند در دیدن اشیا نزدیک با مشکل مواجه هستند اما اشیا دور را به خوبی و بدون مشکل می بینند. معمولا کره چشم افراد دوربین کوتاه تر از شرایط طبیعی است و انحنای قرنیه آن ها کمتر است.

در اکثر موارد عارضه دوربینی ارثی است و از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود به طور متوسط در حدود 25 درصد افراد جامعه به این عارضه چشمی مبتلا می شوند. از مشکلات دوربینی برای افراد مبتلا آن است که با افزایش سن شرایط فرد دوربین سخت تر شده و وابستگی او به عینک برای دیدن اشیا نزدیک بیشتر می شود.

 

پیر چشمی و اختلال در بینایی

پیر چشمی عارضه چشمی است که به دلیل بالا رفتن سن در افراد مختلف ایجاد می شود در پیر چشمی معمولا دید نزدیک فرد دچار مشکل می شود که دلیل عمده آن ضعف عملکرد عدسی چشم است.
با بالا رفتن سن و عبور آن از 40 سالگی، پیرچشمی با درجات متفاوت در افراد مختلف ایجاد می شود که ممکن است با افزایش سن درجه آن افزایش پیدا کند و فرد برای خارج شدن از این ناهنجاری و اصلاح دید مجبور شود برای کارهای ظریف مثل مطالعه، نخ کردن سوزن و غیره از عینک استفاده نماید.

 

تشخیص دوربینی و نزدیک بینی چشم چگونه انجام می شود؟

افرادی که دچار نزدیک بینی و دوربینی چشم هستند باید در اولین فرصت به متخصصین چشم مراجعه نمایند تا عارضه چشمی و میزان ضعف آن مشخص گردد.
از جمله روش های رایجی که از آن برای تشخیص دوربینی و نزدیک بینی افراد مبتلا به عارضه چشمی استفاده می شود می توان به روش هایی مثل خواندن چارت اسنلن از فواصل مختلف توسط پزشک، تونومتری یا تست فشار چشم، معاینه شبکیه، معاینه یا تسلیت لامپ و غیره اشاره کرد.

 

روش های درمان نزدیک بینی و دوربینی چشم

 

از روش های مختلفی برای درمان نزدیک بینی و دوربینی چشم و برطرف کردن این عارضه استفاده می شود که از متداول ترین این روش ها می توان به انجام جراحی، و تجویز عینک با عدسی متناسب با چشم اشاره کرد به این معنی که فرد در حین انجام کارهای ظریف با توجه به نوع عارضه چشم که دوربینی یا نزدیک بینی باشد از عینک با درجه مناسب استفاده می کند.

در نزدیک بینی معمولا برای برطرف شدن عارضه از یک عدسی مقعر که می تواند در یک عینک یا لنز تماسی باشد یا جراحی انکسار برای برطرف کرد عارضه نزدیک بینی استفاده می شود تا وضعیت چشم اصلاح شود.

برای اصلاح عارضه دوربینی چشم هم معمولا از عدسی محدب موجود در عینک یا لنز چشمی یا جراحی استفاده می شود. استفاده از عینک یا لنز چشمی برای اصلاح نزدیک بینی و دوربینی با توجه به شرایط چشم ممکن است دائمی باشد یا فقط فرد در هنگام انجام کارهای ظریف از این گونه ابزارها استفاده کند.

 

سخن پایانی

 

برای پاسخ به این سوال که در مورد نزدیک بینی و دوربینی چشم ها چقدر می دانید، ابتدا باید این دو عارضه چشمی تعریف شده و دلیل به وجود آمدن آنها روشن گردد. نزدیک بینی و دوربینی چشم معمولاً به دلیل ناهنجاری در شبکیه چشم ایجاد می شود.

به عبارت دیگر این دو نوع عارضه چشمی از عیوب انکساری چشم هستند که با درجات مختلف در افراد مبتلا دیده می شوند. به طور کلی برای آنکه تصویر اشیا و محیط اطراف به صورت استاندارد در چشم ایجاد شود باید این تصویر به شکل مناسب بر روی شبکیه افتاده و قابل رویت باشد.

اما در افرادی که دچار نزدیک بینی و دوربینی هستند به جای آنکه تصویر بر روی شبکه ایجاد شود در جلو یا پشت آن تشکیل می شود که این امر باعث ایجاد عارضه نزدیک بینی و دوربینی در افراد مختلف می شود و فرد مبتلا برای برطرف شدن آن باید به پزشک متخصص چشم مراجعه کند.

از روش های متداول برای برطرف کردن مشکل نزدیک بینی و دوربینی می توان به مواردی مثل جراحی، تجویز عینک، لنزهای چشمی و غیره اشاره کرد که در مورد عینک یا لنزهای چشمی نوع استفاده با توجه به شرایط چشمها می تواند دائمی یا موقت باشد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x