021-65162238 - 09127679950

تولید کننده انواع لوازم جانبی عینک (اسپری ، جلد ، بند ، دستمال ،هارد و ... )

درمورد انواع جنس فریم عینک چقدر میدانید

انواع جنس فریم عینک

جنس و موادی که از آن ها در ساخت فریم عینک استفاده می شود از لحاظ کیفیت و قابلیت از تنوع بالایی برخوردار هستند به شکلی که هر کس می تواند با توجه به سلیقه، توان مالی، سازگاری جنس عینک با پوست، وزن، زیبایی ظاهری، رنگ بندی، انعطاف پذیری، استحکام و غیره نوع فریم عینک متناسب با شرایط خود را انتخاب و خریداری نماید.

در ساخت انواع فریم های عینک از مواد مختلفی مثل پلاستیک، مواد پلیمری، فلز ، چوب، استخوان حیوانات بخصوص شاخ بوفالو به صورت گسترده استفاده می شود.

معمولاً فریم های عینکی که از جنس پلاستیک، مواد پلیمری و فلز ساخته می شوند از تنوع و استحکام بالاتری نسبت به انواع دیگر فریم برخوردار هستند و افراد بیشتری را به سوی خود جلب می کنند.

غالبا فریم های عینکی که از جنس طلا، چوب، استخوان حیوانات ، شاخ بوفالو و غیره ساخته می شوند قاب های خاص و ویژه ای هستند که مصرف عمومی ندارند و بیشتر به وسیله افراد خاص و آنتیک پسند مورد استفاده قرار می گیرند.

فریم عینک
انواع جنس فریم عینک

 

دلایل اهمیت انتخاب فریم عینک

انتخاب فریم عینک می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله دلایل عام آن می توان به تناسب قاب یا فریم عینک با چهره اشاره کرد.

اما همانطور که گفته شد جنس فریم عینک از تنوع بالای برخوردار است و در ساخت آن از مواد مختلف مثل انواع مواد پلیمری و پلاستیکی، فلز ، چوب، استخوان حیوانات و غیره استفاده می شود. به طور معمول فریم یا قاب های عامه پسند عینک از جنس انواع مواد پلیمری یا پلاستیک و فلز ساخته می شوند.

اما عینک هایی که به طور معمول از جنس استخوان حیوانات، چوب، طلا و غیره ساخته می شوند علاوه بر آنتیک بودن قیمت های بالاتری داشته و ظرافت در آنها قالب تر می باشد لذا کمتر به استحکام در بافت آن ها توجه می گردد. لازم به ذکر است

که استفاده از جلد هارد مگنتی یا جلد پلاستیکی عینک که نوعی کاور محافظتی است که از این نوع عینک که فریم آنتیک و خاص دارند در برابر ضربه، خط و خش و آلودگی محافظت می کند. بدون استفاده از جلد عینک نمیتوان از این نوع فریم آنتیک و خاص در مقابل ضربه یا خط و خش محافظت کرد و ممکن است آسیب جدی ببیند به شکلی که نتوان از آن استفاده نمود. به بیان ساده جلد عینک نوعی کاور است که از عینک در مقابل حوادث پیش بینی نشده محافظت می کند.

با این اوصاف از عوامل موثر و عام در انتخاب جنس قاب یا فریم عینک می توان به مواردی مثل وزن فریم، آلرژی زا نبودن و تناسب با پوست، زیبایی ظاهری، نوع رنگ بندی، انعطاف پذیری و استحکام بالا اشاره کرد.

انواع جنس فریم عینک

همانطور که گفته شد جنس فریم های عینک از تنوع بالای برخوردار هستند و از مواد مختلفی مثل انواع مواد پلیمری یا پلاستیک، فلز، چوب، استخوان حیوانات به خصوص شاخ بوفالو در ساخت آن ها استفاده می شود.

معمولاً فریم های عینکی که از جنس انواع مواد پلیمری‌ یا پلاستیکی و فلز ساخته می شوند از استحکام و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به دیگر انواع فریم برخوردار هستند.

هرچند در میان فلزات شرایط فلز طلا متفاوت است به این معنا که فریم های ساخته شده از طلا و یا آبکاری به وسیله فلز طلا به دلیل گران بودن آنتیک محسوب می شوند و کاربرد عام ندارد.

همچنین فریم های عینکی که از انواع چوب و استخوان حیوانات به خصوص شاخ بوفالو ساخته می شوند علاوه بر آنکه قیمت بالایی دارند استحکام کمی داشته و بیشتر حالت تزیینی و آنتیک دارند و به وسیله عامه مردم استفاده نمی شود. در ادامه به صورت مختصر به بررسی انواع قاب یا فریم های عینک پرداخته می شود.

توجه داشته باشید اگر انتخاب شما از فریم های عینکی که از انواع چوب و استخوان حیوانات بود جلد عینک مناسبی، مانند جلد عینک هارد مگنتی را تهیه کنید تا از سلامت فریم عینکتان آسوده خاطر باشید.

 

 

فریم عینک پلاستیکی

انواع فریم
فریم پلاستیکی

 

فریم عینک پلاستیکی یکی از پرکاربردترین و ارزان ترین انواع قاب یا فریم عینک است که طرفداران زیادی دارد. فریم های عینکی که از جنس پلاستیک ساخته می شوند از استحکام و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به انواع دیگر فریم عینک برخوردار هستند.

از دلایل مقبولیت فریم عینک پلاستیکی نسبت به دیگر انواع فریم می توان به مواردی مانند انعطاف پذیری بالا، پایین بودن امکان شکستن و آسیب دیدگی در اثر سقوط از ارتفاع، شکل پذیری با توجه به نوع عدسی عینک و تنوع رنگ بندی اشاره نمود.

البته باید به این نکته توجه داشت که هر چند قاب ها یا فریم های عینک پلاستیکی به دلیل ویژگی های گفته شده طرفداران خاص خود را دارند اما نباید از این نکته غافل شد که این نوع فریم از مقاومت کمی در برابر فشار برخوردار هستند و با کوچکترین فشار وارد شده ممکن است دچار شکستگی و آسیب دیدگی شوند.

فریم های پلاستیکی یا پلیمری عینک نسبت به دیگر انواع فریم از تنوع بالایی برخوردار هستند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

 

فریم سلولز استات و زیلونایت

فریم سلولز استات و زیلونایت نوعی فریم یا قاب پلیمری عینک است که از ویژگی های آن ها می توان به آلرژی زا نبودن برای پوست و وزن سبک شان اشاره کرد.

در ساخت این نوع فریم پلاستیکی عینک از استات سلولز استفاده می شود که علاوه بر پایین آوردن قیمت باعث افزایش قابلیت طراحی و کیفیت ظاهری این نوع قاب عینک می گردد.

لازم به ذکر است این نوع عینک از لحاظ انعطاف پذیری، استحکام و مقاومت در برابر خوردگی آسیب پذیر بوده و نمره قابل قبولی نمی گیرند. با این وجود نمی توان از زیبایی ظاهری و تنوع رنگ در این فریم پلاستیکی عینک که در نوع خود بی نظیر است غافل شد.

فریم سلولز پروپیونات

فریم سلولز پروپیونات یکی دیگر از انواع فریم و قاب عینک پلیمری یا پلاستیکی است که در ترکیب آن از مواد پلیمری و سلولز استفاده می شود.

هرچند این نوع فریم از نظر سبکی وزن ، انعطاف پذیری در شرایط خوبی قرار دارند و ضد حساسیت می باشند به این معنا که برای پوست فرد استفاده کننده التهابات آلرژیک ایجاد نمی کنند. اما دارای معایبی مثل استحکام و مقاومت کم در برابر خوردگی هستند که آن را آسیب پذیر می کند.

همچنین این نوع فریم عینک از لحاظ کیفیت طرح و رنگ و زیبایی ظاهری نسبت به دیگر انواع فریم های پلاستیکی در شرایط پایین تری قرار می گیرند که می تواند برای مصرف کنندگان قابل توجه باشد.

فریم نایلونی یا طبی

فریم نایلونی یا طبی یکی دیگر از انواع فریم های پلاستیکی است که طرفداران خاص خود را دارد.

در ترکیب مواد تشکیل دهنده این نوع فریم از موادی مثل پلی آمید، پلی آمید با پلی آمید استفاده می شود که علاوه بر سبک شدن وزن فریم، شکنندگی آن را کاهش داده و باعث بالا رفتن انعطاف پذیری آن ها می شود.

هرچند فریم های عینک نایلونی طبی از استحکام خوبی برخوردار هستند و برای پوشاندن سطح آنها از طیف های رنگی مختلف استفاده می شود با این وجود این نوع فریم از مقاومت کمی در مقابل خوردگی برخوردار است و ممکن است به مرور زمان سطح آن دچار خوردگی شده و کیفیت ظاهری آن مخدوش گردد.

 

فریم عینک فلزی

اهمیت انتخاب فریم عینک
فریم عینک فلزی

فریم عینک فلزی یکی دیگر از انواع پرکاربرد فریم است که در ابتدا از آن برای قاب عینک های آفتابی استفاده می شده است.
همزمان با استفاده از فریم های فلزی عینک در عینک‌های آفتابی از آن ها برای پوشش و برطرف کردن نقاط ضعف عینک های طبی هم استفاده می شده است

اما به مرور زمان به دلیل دوام و استحکام بالای این نوع فرم، استفاده از آن در عینک‌های طبی هم رواج بیشتری پیدا کرده است که در ادامه به برخی از انواع پرکاربرد آن اشاره می شود.

فریم آلومینیومی

فریم آلومینیومی یکی از انواع فریم های فلزی پر کاربرد است که به دلیل سبکی وزن و استحکام مناسب در مقابل خوردگی و فرسایش طرفداران خاص خود را دارد.

هرچند فریم آلومینیومی عینک به دلیل وزن سبک و استحکام زیاد از شناخته شده ترین فریم های فلزی محسوب می شوند اما معایب و نقاط ضعفی هم دارد که از آن جمله می توان به آلرژی زا بودن و ایجاد حساسیت در پوست افراد استفاده کننده و انعطاف پذیری پایین اشاره کرد.

همچنین از ویژگی های فریم های آلومینیومی عینک آن است که قابلیت پوشش دهی با طیف های مختلف رنگ را دارند به شکلی که هر کس می تواند قاب رنگی متناسب با سلیقه خود را پیدا نماید.

فریم طلا یا طلا کاری شده

فریم طلا یا طلا کاری شده یکی از انواع فریم های فلزی عینک است که لوکس و آنتیک بوده و به وسیله افراد خاص و متموّل استفاده می شود.

از ویژگی های فریم طلا یا آبکاری شده با طلا علاوه بر آنتیک و لوکس بودن، می توان به مواردی مانند ضد آلرژیک و حساسیت و وزن سبک این نوع فریم فلزی اشاره نمود. از معایب فریم طلا یا طلا کاری شده هم می توان به مواردی مانند استحکام کم و انعطاف پذیری پایین اشاره نمود.

فریم مونل

فریم مونل یکی از ساده ترین و معمولی ترین انواع فریم فلزی است که به دلیل ساختار ساده و یکنواخت طرفداران کمی دارد. از ویژگی های این نوع فریم می توان به مواردی مانند انعطاف پذیری بالا در مقایسه با دیگر انواع فریم های فلزی و امکان پوشش دهی سطح آن با طیف های رنگی مختلف اشاره کرد.

فریم تیتانیومی

فریم تیتانیومی یکی دیگر از انواع فریم های فلزی است که به دلیل مقاومت بالا در مقابل خوردگی و سبکی وزن طرفداران خاص خود را دارد.
از دیگر ویژگی های فریم تیتانیومی می توان به قابلیت انعطاف پذیری این نوع فریم عینک، آلرژیک نبودن و تنوع در رنگ بندی اشاره کرد به شکلی که هر کس می تواند با توجه به سلیقه و نیاز، فریم تیتانیومی مستحکم و انعطاف پذیر عینک مورد نظر خود را انتخاب و تهیه نمایید.

فریم بریلیومی

فریم بریلیومی یکی دیگر از انواع فریم های فلزی است که به دلیل مقاومت و استحکام بسیار بالا طرفداران خاص خود را دارد. این نوع فریم عینک برای افرادی که حساسیت های آلرژیک دارند بسیار مناسب بوده و از مقاومت خوبی در برابر خوردگی و لکه دار شدن برخوردار است به شکلی که می توان آن را در شرایط مختلف استفاده نمود.

از ویژگی های عینک های بریلیومی می توان به مواردی مانند سبکی وزن، استحکام در برابر ضربه و انعطاف پذیری نسبتاً بالا اشاره کرد.

فریم فولاد زنگ نزن

فریم فولاد زنگ نزن یا استنلس استیل یکی دیگر از انواع فریم های فلزی عینک است که به عنوان یکی از مقاوم ترین و مستحکم ترین فریم های عینک در دنیا شناخته می شود.

از مزایای فریم فولاد زنگ نزدن عینک یا استنلس استیل می توان به مواردی مانند ضد حساسیت با آلرژیک بودن و مقاومت در مقابل فرسایش و خوردگی اشاره کرد.

از معایب این نوع فریم یا قاب عینک هم می توان به انعطاف پذیری کم در مقابل ضربه و کج شدن اشاره کرد که باعث برهم خوردن ساختار فریم عینک می شود.

همچنین این نوع فریم عینک از تنوع بالای در طیف های رنگ برخوردار نیست و رنگ های محدودی برای انتخاب وجود دارد. لذا انتخاب این نوع فریم عینک برای کسانی که به دنبال تنوع رنگ هستند زیاد جذاب نمی باشد.

فریم فلکسون

فریم فلکسون عینک یکی از انواع فریم های فلزی عینک است که در ساخت آن از آلیاژ تیتانیوم استفاده می شود. از ویژگی های این نوع فریم عینک می توان به استحکام بالا و بازگشت به حالت اولیه پس از تاب برداشتن یا در فشار قرار گرفتن اشاره نمود.

از دیگر ویژگی های این نوع فریم عینک می توان به موارد دیگری مثل حساسیت زا نبودن، وزن سبک و مقاومت در برابر خوردگی اشاره کرد و از معایب آن هم می توان به تنوع رنگ پایین و محدود بودن رنگ ظاهری آن اشاره نمود که انتخاب مصرف کننده را محدود و سخت می کند.

فریم چوبی عینک

فریم چوبی عینک مثل فریم طلا یکی از انواع فریم آنتیک و خاص پسند است که به وسیله افراد محدودی استفاده می شود. این نوع فریم معمولاً دست ساز و ظریف هستند و از مقاومت کمی در مقابل ضربه و فشار برخوردار می باشند لذا به سادگی دچار آسیب می شوند و دارنده عینک با فریم چوبی باید با دقت بیشتری از آن مراقبت نماید.

البته نباید از این نکته چشم پوشی کرد که عینک های چوبی با تمام معایبی که دارند از ظرافت و زیبایی ظاهری خاصی برخوردار هستند به شکلی که زیبایی و ظرافت آن ها در نوع خود بی نظیر است.

فریم استخوانی عینک

فریم استخوانی عینک بخصوص شاخ بوفالو از انواع فریم های آنتیک و ظریف هستند که طرفداران خاص خود را داشته و به وسیله افراد دشوار پسند مورد استفاده قرار می گیرد.

هرچند فریم های استخوانی عینک به خصوص نوع ساخته شده از شاخ بوفالو از لحاظ انعطاف پذیری و استحکام ضعیف هستند و ممکن است در اثر کوچکترین ضربه یا فشار دچار آسیب و شکستگی شوند.

اما این نوع قاب عینک از زیبایی و ظرافت قابل ملاحظه ای در طرح و ساختار برخوردار هستند به شکلی که از لحاظ جذابیت دیداری آنها را بالاتر از انواع دیگر فریم عینک قرار می دهد.

در هنگام خرید قاب عینک به قیمت قاب عینک توجه نکنید زیرا آنچنان برای طول عمر عینک شما لازم است که یکبار خریدن آن حتما واجب می باشد .

سخن پایانی

فریم عینک به قاب و محل قرار گرفتن لنزهای عینک گفته می شود. برای ساخت فریم عینک از مواد مختلفی استفاده می شود که از جمله پرکاربردترین این مواد می توان به مواردی مثل انواع پلاستیک و مواد پلیمری، برخی از فلزات مثل آلومینیوم، فولاد زنگ نزن یا استنلس استیل و طلا، انواع چوب و استخوان حیوانات به خصوص بوفالو اشاره نمود.
از عوامل مهم و تاثیر گذار در انتخاب مواد مناسب برای ساخت انواع فریم عینک می توان به
مواردی مثل سبکی وزن، مقاومت و انعطاف پذیری بالا، ضد آلرژیک یا حساسیت زا نبودن اشاره نمود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x