021-65162238 - 09127679950

تولید کننده انواع لوازم جانبی عینک (اسپری ، جلد ، بند ، دستمال ،هارد و ... )

نحوه نگهداری عینک شنا

نحوه نگهداری عینک شنا

یکی از ورزش‌های جذاب که طرفداران زیادی دارد، ورزش مفرح شنا است. شنا علاوه بر این که یک ورزش پر طرفدار است، یک تفریح دوست داشتنی است که به رفع خستگی و تناسب اندام کمک زیادی می‌کند. نکته‌ی دیگری که باعث فراگیر شدن این ورزش جذاب شده است، کم هزینه بودن آن است.

برای انجام این ورزش تنها باید برخی لوازم اولیه مانند مایو، دماغ گیر، عینک شنا و … تهیه کنید که مدت‌ها می‌توان از آن استفاده کنید. ما در این مقاله می‌خواهیم در مورد یکی از لوازم مهمی که در ورزش شنا مورد استفاده قرار می‌گیرد یعنی عینک شنا صحبت کنیم. در ادامه اهمیت زدن عینک شنا و نحوه نگهداری عینک شنا را بررسی می‌کنیم.

اگر شما هم به این ورزش پر نشاط علاقه دارید یا شنا یکی از تفریحات شما محسوب می‌شود، تا انتهای این ک مقاله با ما همراه باشید.

چرا باید عینک شنا بزنیم؟

یرخی از افراد هستند که عینک شنا را جزو لوازم اولیه مهم این ورزش نمی‌دانند و معتقد هستند که بدون عینک هم می‌توان شنا کرد. در نگاه اول اعتقاد این افراد درست به نظر می‌رسد اما با کمی تحقیق به اهمیت نگهداری عینک شنا پی می‌بریم. همه‌ی ما می‌دانیم که در استخرها برای نگهداری از آب یزخی مواد ضد عفونی کننده و کلر به آب اضافه می‌شود.

این مواد در طولانی مدت می‌تواند به چشم شما آسیب برساند. همچنین وجود رادیکال‌های آزاد در آب هم باعث آسیب دیدن چشم‌ها می‌شود. البته برخی افراد هستند که چشم‌های حساسی دارند، چشم این افراد حتی به وجود نمک در آب هم حساسیت نشان می‌دهد.

جدا از اینکه عینک شنا می‌تواند از چشم‌های شما در برابر مواد ضدعفونی و … محافظت کند، به بالا رفتن کیفیت شنا شما هم کمک زیادی می‌کند بنابرین نگهداری از عینک شنا بسیار حائز اهمیت است. داستن عینک شنا به شما عزیزان کمک می‌کند که هنگام شنا دید بهتری داشته باشید. اگر شما می‌خواهید به صورت حرفه‌ای وارد این رشته‌ی ورزشی شوید یا اینکه لذت بیشتری از شنا کردن ببرید، باید هنگام شنا دید کاملی داشته باشید.

نحوه نگهداری عینک شنا
علت استفاده از عینک شنا

 

نحوه نگهداری عینک شنا

شستشوی مناسب و نگهداری عینک شنا می‌تواند به افزایش طول عمر این وسیله‌ی مهم شنا کمک کند. شما برای نگهداری از عینک شنا نیاز به وقت زیادی ندارید و تنها رعابت برخی نکات باعث می‌شود که بتوانید مدت طولانی از عینک شنای خودتان استفاده کنید. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکاتی که برای نگهداری عینک شنا رعایت کنید را آورده‌ایم. نکات مهم در نحوه‌ی نگهداری عینک شنا عبارت است از:

نکات مهم نحوه نگهداری عینک شنا در استخر

عینک‌های شنا معمولا مدت زمان زیادی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و شاید تنها چند ساعت در طول هفته مورد استفاده قرار بگیرند. عینک‌های شنای عموما یک پوشش ضد بخار و ضد لک در سطح داخلی لنز خود دارند. برخی از افراد برای تمیز کردن سطح داخلی لنز عینک شنا، آن را با انگشت تمیز می‌کنند.

این کار باعث می‌شود که پوشش ضد لک و بخاز لیز از بین برود و در هنگام شنا شیشه‌ش عینک بخار کند یا لک شود. در چنین شزایطی باید از اسپری‌ عینک یا محلول‌های ضد بخار و ضد لک استفاده کنید تا شیشه‌ی عینک شما در هنگام شنا تار نشود و دید شما مختل نگردد. برای نگهداری بهتر و طوا عمر بیشتر عینک شنا بهتر است از دست کشیدن به شیشه‌ی عینک خودداری کنید.

نحوه نگهداری عینک شنا
نگهداری عینک شنا در استخر

نکات مهم نحوه نگهداری عینک شنا بیرون از استخر

همان‌ طور که گفتیم عینک‌های شنا مدت کمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما شاید در طول هفته کمتر از 5-6 ساعت از عینک شنای خودتان استفاده کنید. به همین دلیل باید در نگهداری عینک شنادر بیرون استخر هم بسیار کوشا باشید. جالب است بدانید که هیچ نگهدارنده یا پاک کننده‌ای در بازار وجود ندارد که مختص عینک شنا باشد.

در واقع بهترین روش نگهداری و مراقبت از عینک شنا جلوگیری از آلوده شدن آن است. شما باید عینک شنای خودتان را در مکانی نگهدارید که تمیز باشد عینک آلوده و کثیف نشود. درضمن هیچ وقت نباید شیشه‌ی عینک و لنز آن را دست بزنید. چون به راحتی آلودگی بر روی لنز عینک باقی می‌ماند و باعث کثیفی و آسیب به عینک می‌شود.

همواره بعد از استفاده از عینک شنا، آن را کاملا آب کشی کنید تا آلودگی‌ها و مواد شیمیایی موجود در آب بر روی عینک باقی نماند. این کار کمک زیادی به سالم و تمیز ماندن عینک شنا می‌کند و طول عمر عینک شما را افزایش می‌دهد. در برخی موارد ممکن است شکا در دریا شنا کرده باشید بعد از شنا در دریا هم حتما عینک شنای خودتان را آب بکشید. زیرا این کار کمک می‌کند که شن و ماسه‌ی موجود در آب دریا از عینک شما خارج شود.

نحوه شستشوی عینک شنا

همان طور که گفتیم، هیچ محلول و پاک کننده‌ای برای تمیز کردن و نگهداری از عینک‌های شنا تولید نشده است. اما اگر عینک شنا به هر دلیل کثیف یا آلوده شد چکار باید کرد؟ اگر عینک شنا چرب یا کثیف شد دیگر قابل استفاده نیست؟ قطعا پاسخ این سوال منفی است. شما برای شستشو و نگهداری عینک شنای خودتان می‌توایند از یک روش شستشوی خانگی استفاده کنید که یکی از روشهای نگهداری عینک شنا محسوب میشود.

نحوه نگهداری عینک شنا
شستشوی عینک شنا

در ادامه مواد مورد نیاز  و همچنین نگهداری عینک شنا و مراحل مختلف شستشوی آن در خانه را برای شما عزیزان آورده‌ایم.

مواد مورد نیاز برای شستشوی عینک شنا عبارت است از:

  • آب تمیز و سرد
  • محلول آب صابون
  • سرکه

مرحله اول:

در مرحله اول باید قسمت‌های مختلف عینک شنا مانند داخل و بیرون لنز، کاسه چشم، بند و… را با آب تمیز و سرد یشویید. بهتر است آبی که با آن قسمت‌های مختلف عینک را می‌شویید فشار داشته باشد، مثلا از آب شیر استفاده کنید. نکته‌ی مهمی که در این مرحله باید مورد توجه قرار گیرد این است که آب باید بدون کلر باشد.

زمانی که به شیر آب بدون کلر دسترسی نداشته باشید، می‌توانید از آب مقطر استفاده کنید. در چنین شرایطی باید عینک شنای خودتان را در یک ظرف آب مقطر خنک قرار دهید و چند بار آن را آب کشی کنیدد تا تمام اجزای عینک به صورت کامل شسته شود.

مرحله دوم:

در این مرحله نوبت به شستشوی بندها می‌رسد. بند عینک یکی از مهم‌ترین اجزای آن ایت که بیشتر از اجزای دیگر در معرض آلودگی قرار دارد. برای شستشوی این قسمت باید انگشت‌تان را به محلول آب و صابونی که از قبل آماده کرده‌اید آغشته کنید. سپس محلول آب و صابون را به خوبی به به بندها بمالید تا محلول به تمام قسمت‌ها بند عینک برسد.

محلول آب و صابون برای تمیز کردن این قسمت بسیار مناسب است. مراقب باشید که محلول و آب و صابون به اجزای دیگر عینک برخورد نداشته باشد. البته برخی از مدل‌های عینک شنا هستند که بند آن از عینک جدا می‌شود که شما به راحتی می‌توانید بند را جدا کنید و آن را با محلول آب و صابون بشویید.

مرحله سوم:

بندها را به طور دقیق و کامل آب بکشید تا تمام حباب صابون نیز شسته شود. عینک شنا را جوری زیر آب قرار دهید که بند آویزان شود و پایین‌تر از لنز قرار بگیرد. در چنین شرایطی آب و کف صابون با لنزها برخورد نمی‌کند و لنز عینک تمیز می‌ماند. اگر کف صابون روی لنزها ریخت، به سرعت عینک را زیر فشار آب بگیرید و آن را به خوبی بشویید.

مرحله چهارم:

در مرحله‌ی آخر نگهداری عینک شنا باید آن را در یک محیط تمیز و دارای تهویه بر روی یک قلاب آویزان کنید تا به خوبی خشک شود. محیطی که عینک را برای خشک شدن  در آن آویزان می‌کنید، نباید در معرض نور مستقیم خورشید باشد.

نکته مهم

اگر زمانی مجبور شدید که لنز عینک شنا را لمس کنید یا به صورت اتفاقی دست‌تان به لنز عینک خورد، اول لنز عینک را آب بکشید. سپس با یک پارچه نرم و بدون پرز لنز را پاک کنید بعد از پاک کردن دوباره لنز عینک را آب کشی کنید. بهتر است عینک شنا را در یک کیسه‌ی پارچه‌ای بدون پرز یا یک جعبه‌ی محکم ضد ضربه نگهداری کنید تا از آسیب و ایجاد لک به دور باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x