021-65162238 - 09127679950

تولید کننده انواع لوازم جانبی عینک (اسپری ، جلد ، بند ، دستمال ،هارد و ... )

طرز تهیه اسپری عینک

طرز تهیه اسپری عینک

طرز تهیه اسپری عینک کار چندان سختی نیست. اگرچه محلول های آماده برای پاک کردن لنز عینک در بازار موجود هستند اما لازم است تا به طرز تهیه اسپری عینک آگاهی داشته باشیم.

نگهداشتن عینک تمیز روشی است که می‌تواند آن‌ها را همانند یک عینک تازه و نو نگه دارد. یکی از مهمترین نکات برای برخورداری از چنین عینکی این است که به تمیز کردن مداوم لنز عینک و استفاده از محلول و اسپری تمیز کننده عینک خود اهمیت دهیم و بطور متداول به کمک اسپری خوب و مناسب، لنزهای عینک خود را تمیز نگه داریم.

ترکیبات معمول در محلول اسپری عینک اغلب ضدعفونی کننده، سورفکتانت، محلول مرطوب کننده و نگهدارنده است. ضد عفونی کننده باکتری ها، قارچ ها، میکروب ها و سایر ارگانیسم هایی که می توانند باعث عفونت شوند را از بین می برد. و همچنین وجود سورفکتانت در محلول اسپری سطح لنز را تمیز می کند. 

در مقاله حاضر می خواهیم در خصوص طرز تهیه اسپری عینک بخصوص اسپری های خانگی با شما صحبت کنیم. پس همراه ما باشید.

همچنین شما می توانید با خرید عمده اسپری عینک از یک اسپری با کیفیت و مقرون به صرفه برخوردار شوید.

 

چگونه یک پاک کننده عینک خانگی درست کنیم

 

تهیه اسپری عینک
طرز تهیه اسپری عینک خانگی

 

ساختن یک محلول پاک کننده عینک به صورت خانگی می تواند ایده خوبی باشد. اگرچه برای راحتی کار می توانیم با مراجعه به اپتومتریست خود، یک محلول تمیز کننده خوب بخریم، اما از طرفی می توانیم خلاقیت به خرج دهیم و این اسپری عینک را با توجه به استانداردهای لازم، در خانه برای خود بسازیم؛ در واقع، احتمالاً تمام مواد لازم برای یک پاک کننده لنز دست ساز در آشپزخانه وجود دارد؛ فقط کافیست تا نحوه ترکیب این محلولها و نیز میزان استفاده از هریک را خوب بشناسیم.

چند مورد از شویندههای خانگی موجود که برای ایجاد و استفاده از یک پاک کننده خانگی به آن نیاز داریم عبارتند از: آب گرم، صابون مایع، بطری اسپری، قاشق یا ظرف مخلوط کن. همچنین ما به یک پارچه میکروفیبر تمیز برای خشک کردن عینک خود پس از تمیز کردن آنها نیاز داریم.

 

 

طرز تهیه اسپری عینک با صابون

 

برای شستن موفقیت آمیز عینک خود با استفاده از اسپری عینک این مراحل را دنبال کنید:

 1. یک کاسه متوسط آب گرم تهیه کنید. در صورت تمایل می توانید از آب مقطر نیز استفاده کنید.
 2. چند قطره صابون ظرفشویی بدون لوسیون اضافه کنید. 
 3. آب صابون را به آرامی با قاشق مخلوط کنید. 
 4. با استفاده از هر دو دست، فریم عینک خود را از دسته های عینک بگیرید و – اگر فقط می خواهید لنزهای عینک را تمیز کنید – لنزها را در آب صابون قرار دهید.

آنگاه پس از غوطه ور شدن لنزها در محلول تمیزکننده و خارج کردن آن از محلول، به آرامی و با یک پارچه تمیز کننده میکروفایبر آنها را خشک کنید. این روش به آرامی و به طور موثر عینک شما را آبکشی و شستشو می دهد. اگر پاک کننده عینک ندارید، استفاده از یک پارچه میکروفایبر برای تمیز کردن و از بین بردن لکه های لنز مشکلی ندارد. اما دقت داشته باشید که پارچه های معمولی در نهایت به جای پاک کردن لنز، کثیفی و لکه ها را به کناره‌های لنزهای عینک می فشارد .

 

نکته مهم در اینجا این است که حتما از آب گرم استفاده کنید نه آب داغ زیرا آب داغ می تواند به پوشش محافظ روی لنزهای پوشش داده شده عینک آسیب برساند.

 

طرز تهیه اسپری عینک با کمک الکل

 

تهیه اسپری عینک
طرز تهیه اسپری عینک به وسیله الکل

 

طرز تهیه اسپری عینک با الکل کار چندان دشواری نیست و به زمان طولانی نیز نیاز ندارد فقط باید دقت نمود تا میزان و مقدار استفاده از هر یک از موارد به مقداری باشد که در نهایت یک محلول کاربردی و مناسب بدست آید.  

 

برای طرز تهیه اسپری عینک با الکل لازم است تا موارد زیر اعمال شود:

 

 • ابتدا یک بطری اسپری را با الکل مالشی پر کنید.
 • دو قطره صابون مایع ظرفشویی را به الکل مالشی اضافه کنید.
 • بقیه بطری اسپری را با آب پر کنید و آن را به آرامی تکان دهید.
 • یک بار اسپری آزمایشی محلول تمیزکننده خود را امتحان کنید تا مطمئن شوید که پس از اسپری شدن مایع، حبابی در آن وجود ندارد.
 • هر طرف لنز عینک خود را با پاک کننده لنز اسپری کنید، سپس با استفاده از یک پارچه میکروفایبر تمیز آنها را به آرامی خشک کنید.

اکنون به همین سادگی شما توانستید یک اسپری عینک به کمک الکل تهیه نمایید.

اثرات استفاده از الکل بطور مستقیم در تمیز کردن عینک

از نظر کارشناسان استفاده مستقیم از الکل برای تمیز کردن عینک احتمال آسیب دیدن لنزهای عینک را بسیار بالا می برد.

تمیز کردن عینک با الکل بطور مستقیم و بدون ترکیب نمودن آن با مواد دیگر اصلاخوب نیست و الکل مالشی یا ایزوپروپیل الکل نباید برای تمیز کردن عینک استفاده شود. این ماده شیمیایی خشن همچنین خطر آسیب رساندن به لنزها، پوشش ویژه آنها و فریم عینک را دارد.

بهترین راه برای طرز تهیه اسپری عینک با الکل بدون آسیب رساندن به آن، این است که چند قطره الکل را با آب مخلوط کنید  سپس 1تا 2  قطره صابون ظرفشویی یا صابون دست را به محلول آب و الکل خود اضافه کنید.

 

آشنایی با دو نوع محلول لنز تماسی نرم

 

محلول لنز عینک
طرز تهیه اسپری عینک

دو نوع اصلی محلول مورد استفاده برای لنزهای تماسی نرم، محلول های چند منظوره و محلول های پراکسید هستند. ممکن است افراد از یک محلول چند منظوره برای شستشو و تمیز کردن عینک خود استفاده کنند. در همین حال، محلول های پراکسید را می توان برای تمیز کردن و نگهداری لنزهای تماسی استفاده کرد.

قبل از اینکه این محلول با چشمان شما تماس بگیرد، ابتدا باید آن را کاملا از روی عدسی عینک خود تمیز کنید. می توانید یک قرص خنثی کننده را در حین نگهداری لنزها در کیسه عینک به محلول اضافه کنید تا اثر آن روی عدسی به چشم ها آسیب نزند.

 

همچنین در خصوص مواد تشکیل دهنده محلول لنز تماسی معمولی باید بدانیم که وجود سورفکتانت در داخل مایع محلول اسپری سطح لنز را تمیز می کند. این ماده به شل شدن رسوبات و حل شدن پروتئین و بافت باقی مانده روی سطح بدون آسیب رساندن به لنزها کمک می کند. محلول‌های مرطوب کننده، لنز را مرطوب نگه می‌دارند. علاوه بر این، نگهدارنده ها اثربخشی و عمر محلول های لنز تماسی را افزایش می دهند.

 

 

 

 

نحوه طرز تهیه اسپری عینک قابل حمل و ساده

خوشبختانه، به راحتی می‌توان یک بطری کوچک از پاک کننده اسپری عینک قابل حمل تهیه نمود. در طی فرایند تهیه این اسپری سبک و کوچک به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • ابتدا یک بطری اسپری 2 اونس (59 میلی لیتری) را تا نیمه پر از آب کنید. درب بطری کوچک را بردارید و حدود 1 اونس مایع (30 میلی لیتر) آب را داخل آن بریزید. می‌توانید از آب سرد برای این نوع تمیز کننده استفاده کنید. اگر بطری اسپری با سایزی که گفته شد ندارید  از هر بطری اسپری کوچکی که دارید استفاده کنید؛ اما در اندازه آب و مایع صابون آن و نیز مقدار کمی الکلی که قرار است داخل آن بریزید دقت داشته باشید.
 • در انتهای بطری خود پس از ریختن آب سرد و صابون مایع، مقدار چند قطره کوچک  الکل بریزید تا بطری تقریباً پر شود. اگر از بطری اندازه 2 اونس (59 میلی لیتر) استفاده می کنید، باید حدود 1 اونس مایع الکی یعنی حدود (30 میلی لیتر) بریزید. نکته مهم این است که اگر تمیز کننده غیر شیمیایی را ترجیح می دهید می توانید بدون استفاده از الکل اسپری عینک خود را بسازید.
 • در مرحله سوم کار خود، 1 قطره صابون ظرفشویی اضافه کنید و بطری اسپری را بچرخانید تا ترکیب شود. یک قطره از صابون ظرفشویی ملایم را داخل بطری بریزید و درب اسپری را ببندید. بطری پاک کننده را بچرخانید تا الکل مالشی و صابون با آب مخلوط شوند. دقت داشته باشید که از تکان دادن شدید پاک کننده خودداری کنید، زیرا ممکن است صابون ظرفشویی باعث ایجاد کف شود.

حال شما با فرا گرفتن طرز تهیه اسپری عینک  یک اسپری عینک ساده با یک بطری کوچک و سبک دارید که می تواند آن را در کیف کوچک خود جای داده و در طول روز و همچنین محل کار و میهمانی با خود حمل نماید.

 

مواد لازم برای تمیز کردن عینک کودکان

 

 اسپری عینک کودک
طرز تهیه اسپری عینک کودک

 

کودکان ما گاه طبق تجویز ملزم به استفاده از عینک طبی هستند. عینک کودکان با توجه به تحرک و جنب و جوشی که دارند زودتر غبار گرفته و کثیف می شود و نیاز به پاک شدن سریع به کمک یک اسپری عینک مرغوب و باکیفیت دارند. لذا لازم است برای عینک کودکان خود یک اسپری بی خطر و ساده تهیه کنیم تا در صورت نزدیک شدن عینک به چشم هایشان آسیبی وارد نشود. نکته مهم در این قسمت اینجاست که بهتر است اسپری عینک کودکان بدون الکل باشد. حال باهم طرز تهیه اسپری عینک کودکان را مرور می کنیم:

 

مواد لازم: آب، مایع ظرفشویی، بطری اسپریزر

طرز تهیه اسپری عینک کودک بدین روال است که، داخل یک اسپری کوچک و سبک مقداری آب، و کمی مایع ظرفشویی را باهم مخلوط می کنیم آن گاه محلول را کمی تکان داده تا با هم بهتر ترکیب شوند. در این محلول ترکیبی چون از الکل به عنوان یک نگهدارنده قوی استفاده نشده، بهتر است مدت زمان استفاده از آن کوتاه باشد و هر چند وقت یکبار محلول اسپری عینک جدید تهیه شود.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x