021-65162238 - 09127679950

تولید کننده انواع لوازم جانبی عینک (اسپری ، جلد ، بند ، دستمال ،هارد و ... )

10 اصل مهم برای نگهداری از عینک آفتابی

نگهداری از عینک آفتابی

مراقبت از چشم‌ها یکی از مهم‌ترین چالش‌های انسان‌ها در طول تاریخ بوده است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی ابزارهای مختلفی برای کمک به حفظ سلامت چشم‌ها ساخته شده‌اند. قرار گرفتن افراد در معرض اشعه‌های مضر نور خورشید، باعث آسیب به چشم‌ها و حتی ابتلا به بیماری‌هایی همچون سرطان پوست می‌شود. نگهداری از وسایل شخصی مخصوصا عینک آفتابی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد است.

افزایش قیمت برخی از برندهای عینک آفتابی نیز باعث بیشتر شدن اهمیت نگهداری از این وسیله شده است. خریداران عینک‌های آفتابی تلاش می‌کنند با رعایت اصول مهم نگهداری این وسیله مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنند. در این قسمت از مقاله سعی داریم تا ۱۰ روش مهم و اساسی را در نگهداری عینک آفتابی به شما عزیزان بگوییم.

 

اهمیت نگهداری از عینک آفتابی

حفظ سلامت چشم‌ها اهمیت زیادی بر کیفیت زندگی افراد دارد. محافظت از چشم‌ها نه تنها در فصول گرم سال، بلکه در هر زمان از مواجهه با نور خورشید، اهمیت دارد. همچنین بسیاری از افراد به خاطر جراحی یا موارد دیگر، چشم‌های حساسی دارند و حتما باید از عینک آفتابی برای محافظت از آن‌ها استفاده کنند.

این روزها با افزایش قیمت عینک‌های آفتابی، مراقبت از آن‌ها اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. چرا که لنزها و فریم عینک‌های آفتابی به خاطر ظرافتی که دارند، نیاز به مراقبت بسیار زیادی دارند. در واقع می‌توان گفت که نگهداری درست از عینک‌های آفتابی عمر مفید آن‌ها را افزایش داده و هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. در ادامه ده مورد از مهم‌ترین اصول در مراقبت و نگهداری از عینک‌های آفتابی را به شما می‌گوییم.

 

9 اصل مهم در نگهداری از عینک آفتابی

برای نگهداری از عینک‌های آفتابی باید نکاتی را در نظر داشته باشید. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین اصول نگهداری از آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم:

قرار ندادن عینک روی سر
عینک را روی سر قرار ندهید
  1. به هیچ وجه عینک‌تان را روی سرتان قرار ندهید

برخی مواقع پیش می‌آید که به خاطر استفاده طولانی از عینک چشم‌ها خسته شوند. در چنین مواقعی افراد برای چند دقیقه عینک را بالای سرشان قرار می‌دهند. این کار علاوه بر این که احتمال افتادن و آسیب دیدن عینک را بالا می‌برد، باعث تغییر در شکل ظاهری عینک را نیز می‌شود.

 

2. عینک را بر روی بینی خود فشار ندهید

بسیاری از افراد هستند که برای تنظیم دقیق جای عینک، فریم عینک را بر روی بینی خودشان فشار می‌دهند. این کار علاوه بر این که باعث رد انداختن عینک بر روی بینی شما می‌شود، شکل ظاهری عینک را نیز دچار تغییر می‌کند.

3. گرفتن عینک آفتابی با دو دست

یکی از مراحل مهم استفاده از عینک آفتابی، زمان قرار دادن و برداشتن عینک از روی صورت است. در بسیاری از مواقع پیش می‌آید که افراد عینک را با یک دست بر روی صورت قرار می‌دهند. یا این که عینک را با یک دست از روی صورت بر می‌دارند. نکته مهم این است که استفاده از عینک با یک دست کار کاملا اشتباهی است. اگر می‌خواهید به یک طرف عینک فشار وارد نشود یا این که عینک شما تغییر حالت ندهد، با دو دست از آن استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که عینک شما حالت اولیه خودش را حفظ کند و سریع خراب نشود.

تعمیر عینک
تعمیر عینک به طور مرتب

4. عینک‌تان را به طور مرتب تعمیر کنید

یکی از موارد مهم که باید مورد توجه قرار گیرد، جلوگیری از اختلال در ساختار عینک آفتابی است. کوچک‌ترین انحرافی در ساختار عینک آفتابی ممکن است به چشم‌های شما آسیب برساند. به همین دلیل است که متخصصان چشم پزشکی توصیه می‌کنند که عینک‌های آفتابی خودتان را هر شش ماه یک بار چک کنید.

 

5. از عینک آفتابی در آب و هوای بسیار گرم استفاده نکنید

یکی از رفتارهای اشتباه که باعث آسیب دیدن عینک آفتابی می‌شود، استفاده از این وسیله مهم در دمای بسیار بالا است. گرمای شدید باعث آسیب دیدن عدسی به کار رفته در عینک‌های دودی می‌شود. به همین دلیل است که متخصصان توصیه می‌کنند در دمای بالا از عینک دودی خودتان بیشتر مراقبت کنید. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که نباید عینک آفتابی را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

اسپری مخصوص عینک
استفاده از اسپری مخصوص عینک

6. اسپری مخصوص استفاده کنید

یکی دیگر از اصول مهم در نگهداری از عینک آفتابی، جلوگیری از آلودگی آن است. عدسی‌های به کار رفته در شیشه عینک دودی بسیار حساس هستند. به همین دلیل است که برای تمیز کردن آن‌ها باید از اسپری‌های مخصوص این کار استفاده نمایید. اسپری‌های مخصوص برای تمیز کردن شیشه عینک دودی تولید شده‌اند و هیچ نوع آسیبی به شیشه و عدسی به کار رفته در عینک وارد نمی‌کنند. با خرید اسپری عینک می توانید از آلوده شدن و لک افتادن روی عینک خود جلوگیری کنید.

 

7. شستشو با آب تمیز

پیش از تمیز کردن عینک‌تان مخصوصا لنزهای آن، حتما دست‌هایتان را خوب شستشو دهید. کوچک‌ترین میزان گرد و غبار باعث خش افتادن بر روی لنزهای عینک‌تان می‌شود. نکته دیگر در تمیز کردن و نگهداری از عینک‌ آفتابی، استفاده از دستمال مخصوص تنظیف است.

 

8. خرید کیت مخصوص عینک

برای نگهداری از عینک‌ آفتابی باید به این نکته توجه کنید که عینک ها دارای پیچ‌های ریزی هستند که پس از مدتی شل می‌شوند. برای سفت کردن آن‌ها اصلا از چاقو استفاده نکنید چون باعث آسیب دیدن فریم عینک‌تان خواهد شد. کیت‌های مخصوص عینک ابزارهای متناسب با پیچ‌های عینک‌تان دارد که با آن‌ها به راحتی می‌توانید میزان سفتی پیچ‌ها را تنظیم کنید.

جلد مخصوص عینک
استفاده از جلد مخصوص عینک

9. استفاده از جعبه‌های مخصوص نگهداری از عینک

یکی از مهم‌ترین لوازم جانبی‌های مربوط به عینک، جعبه و محافظ مخصوص آن است. استفاده از جعبه‌های مخصوص، مانع از آسیب دیدن عینک می‌شوند. همچنین استفاده از این جعبه‌ها‌ از آلوده شدن عینک‌های آفتابی جلوگیری می‌کنند.

عینک‌ها از هر نوعی که باشند، جعبه‌های مخصوصی برای نگهداری و حمل دارند. امروزه جلد یا کیف عینک در دسته لوازم جانبی این وسیله قرار گرفته است. خرید جلد عینک به شما کمک می کند تا هر وقت که از عینک خود خسته شدید، آن را داخل جلد یا قابش بگذارید و از آسیب دیدن عینک جلوگیری کنید. همچنین شما می‌توانید دستمال تنظیف عینک خود را داخل قاب آن نگهداری کنید.

10. استفاده از دستمال های مخصوص عینک

یکی از کارهای اشتباهی که اکثر افراد عینکی انجام می دهند پاک کردن شیشه عینک با گوشه لباس و یا روسری و حتی پاک کردن با دستمال کاغذی می باشد زیرا پاک کردن عینک با هر یک از این ها باعث خش افتادن روی عینک خواهد شد.با خرید دستمال عینک مخصوص از خش افتادن عینک هنگام تمیز کردن جلوگیری کنید.

نکات مهم در تمیز کردن عینک آفتابی

لنز و فریم عینک‌های آفتابی ظریف و بسیار هستند، بنابراین علاوه بر رعایت اصول نگهداری، باید در تمیز کردن آن‌ها دقت کافی به خرج دهید. این که بدانید چگونه عینک خود را تمیز کنید، حتی در طول عمر استفاده از آن نیز اثر می‌گذارد.

در ادامه مهم‌ترین نکات مربوط به تمیز کردن عینک‌های آفتابی را به شما می‌گوییم:

  • استفاده از شوینده‌های ملایم

اگر لکه چربی بر روی عدسی عینک‌تان وجود دارد، پیشنهاد می‌کنیم آن را با مقدار کمی صابون مایع شستشو دهید. ترکیبات شیمیایی موجود در شوینده‌های ملایم علاوه بر حذف چربی‌ها از روی عینک‌تان، کیفیت آن را نیز حفظ می‌کنند.

 

  • از شیشه پاک کن استفاده نکنید

بعضی افراد فکر می‌کنند شیشه پاک کن‌ها برای تمیز کردن عدسی عینک‌های آفتابی مناسب هستند. در حالی که ترکیبات موجود در این نوع از پاک کننده‌ها، باعث رسیدن آسیب جدی به لنزهای انواع عینک می‌شود.

شاید بگویید بسیاری از پدربزرگ‌ها عینک‌شان را با همین شیشه پاک کن‌ها پاک می‌کردند و اتفاقا سالیان طولانی عینک‌شان سالم می‌ماند! دلیل سالم ماندن لنز عینک پدر بزرگ‌ها جنس آن‌ها بوده است. در گذشته لنز عینک‌ها شیشه‌ای بودند ولی امروزه لنز بیشتر عینک‌ها، مخصوصا عینک‌های آفتابی پلاستیکی هستند.

 

  • استفاده از آب ولرم یا سرد برای شستشو

نکته مهم در تمیز کردن عینک‌های آفتابی شستشوی آن‌ها است. وقتی لنزهای عینک خود را با صابون مایع یا شوینده‌های ملایم می‌شویید، نباید آن‌ها را با آب داغ شستشو دهید. شستن لنزهای عینک با آب داغ نه تنها آن‌ها را تمیز نمی‌کند، بلکه به ساختار آن‌ها نیز آسیب می‌رساند. پس در موقع شستشوی عینک آفتابی‌تان حتما از آب سرد یا ولرم استفاده کنید.

 

کلام پایانی

در این مقاله از سایت … در مورد اصول نگهداری از عینک‌ آفتابی صحبت کردیم. گفتیم ظرافت لنزهای انواع عینک، اهمیت نگهداری از آن‌ها را دو چندان می‌کند. علاوه بر روش‌های نگهداری از عینک‌های آفتابی، تمیز کردن و شستشوی آن‌ها نیز اهمیت زیادی دارد. همچنین مهم‌ترین نکاتی که برای تمیز کردن عینک آفتابی نیاز دارید را گفتیم. امیدواریم این مقاله تمام سوالات شما برای نگهداری از عینک‌ آفتابی را پاسخ داده باشد. برای آشنایی یا خرید لوازم جانبی عینک‌ با ما در ارتباط باشید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x