021-65162238 - 09127679950

تولید کننده انواع لوازم جانبی عینک (اسپری ، جلد ، بند ، دستمال ،هارد و ... )

چشم درد نشانه چیست ؟

چشم درد نشانه چیست؟

چشم حساس ترین عضو بدن نامیده می شود چون پر از گیرنده های عصبی درد است یعنی انتهاهای بسیار حساس و ظریفی که این اندام حیاتی را محافظت می کنند وجود این گیرنده ها باعث می شود که جزئی ترین چیزها مثل جریان هوای سرد ،هوای خشک یا مژه شکسته در چشم انتهاهای عصبی را تحریک کنند و باعث چشم درد .

عوامل دیگری در درون بدن هم می توانند این گیرنده هلی بسیار حساس،را تحریک کنند.مثلا عفونت سینوس ها ماهیچه های مجاور را ملتهب کرده و باعث ایجاد دردی نبضی و گاهی شدید در پشت حدقه

چشم می شودکه حرکات ساده کره چشم را مشکل میکند

چه افرادی بیشتر در معرض درد چشم هستند؟

درد احساس بسیار ناخوشایندی است که در چشم احساس ناراحتی خواهید کرد که اگر به طور معمول راهی برای درمان آن نیابید احتمال بروز سردرد وجود دارد. در برخی از موارد درد چشم به دلیل وجود یک شیء ریز در چشم ها به وجود می آید که با برداشتن آن سریع درمان می شود اما در برخی از موارد این احتمال وجود دارد که درد چشم عامل دیگری داشته باشد که به راحتی بهبود نیابد و نیاز باشد که شما به چشم پزشک مراجعه کنید.

با این اوصاف این سوال به وجود می آید که چه افرادی در معرض چشم درد قرار می گیرند؟ در پاسخ به این سوال می توان بیان کنیم که چشم درد مربوط به گروه خاصی از افراد یا مختص سن و سالی نیست بلکه ممکن است بر اثر برخی از عوامل در هر فردی به وجود بیاید. به طور مثال چشم درد ممکن است در اثر برخی از صدمات یا وارد شدن شیء به درون چشم ها به وجود بیاید.

در مواردی که افراد در حرفه کاری خود که نیازمند استفاده از عینک هستند در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و استفاده نکردن از عینک ممکن است چشم ها در معرض خطر قرار بگیرند. عدم نکات ایمنی در حین کار موجب صدمه دیدن به چشم ها می شود که منجر به این می شود که فرد در ناحیه چشمان خود احساس درد و ناراحتی کند.

عوامل مختلف چشم درد
عوامل مختلف چشم درد

عوامل مختلف چشم درد

گاهی اوقات درد و سوزش چشم ها عوامل مختلفی دارند که عبارت اند از:

وارد شدن جسم خارجی به چشم ها

به طور معمول وارد شدن هر جسم خارجی به چشم ها، با واکنش های چشم از جمله درد، سوزش و قرمزی همراه است.بهترین راه بعد از ورود اجسام خارجی به چشم استفاده از اشک مصنوعی و شست و شوی چشم ها با آب است. البته به این نکته توجه داشته باشید که در صورت خارج نکردن جسم از چشم ها، احساس خراشیدگی و ناراحتی در چشم ها خواهید کرد.

 

ساییدگی قرنیه

این احتمال وجود دارد که بر اثر زیاد مالیدن قرنیه چشم، قرینه دچار ساییدگی شده باشد که این امر منجر به این می شود که شما در این ناحیه احساس درد و ناراحتی کنید.

 

عفونت قرنیه

به دلیل برخی از ویروس ها و باکتری ها ممکن است  قرنیه دچار عفونت شود. البته افرادی که بیشتر از لنز استفاده می کنند بیشتر دچار عفونت قرنیه خواهند شد.

 

آب سیاه یا گلوکوم

در برخی از موارد به دلیل زیاد شدن مایع تولیدی چشم، فشار زیادی به اعصاب بینایی چشم ها وارد می شود که در این حالت آب سایه یا گلوکوم در چشم ها به وجود می آید.

آلرژی

آلرژی نیز یکی از علت های بروز درد چشم است که ممکن است فرد به مورد خاصی آلرژی داشته باشد و چشم ها با قرمز شدن و درد و سوزش به آن واکنش نشان دهند.

استفاده از عینک کثیف

کسانی که عینکی هستند و طولانی مدت از عینک استفاده می کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که شیشه عینک تمیز باشد تا به چشم آن ها فشار وارد نکند. زیرا همین فشار ناشی از استفاده از عینک کثیف باعث ایجاد چشم درد می شود.

دقت داشته باشید عینک خود را با فقط با دستمال و اسپری مخصوص عینک تمیز کنید تا باعث خط و خش روی شیشه عینک نشوید زیرا همین خط و خش نیز باعث ایجاد چشم در می شود. برای جلوگیری از این موضوع با خرید اسپری عینک و دستمال دیگر روی عینک خود خط و خش ایجاد نخواهید کرد.

درمان چشم درد
درمان چشم درد

درمان چشم درد

عوامل زیادی هستند که موجب درد و ناراحتی در چشم ها می شوند به عنوان مثال می توان بیان کرد که اگر چشم های شما دچار التهاب شده باشد می توان با مصرف آنتی بیوتیک آن را درمان کرد. در صورتی که درد چشم ها ناشی از برخی از عوامل دیگر باشد چشم پزشک سیوه های درمانی زیر را برای درمان چشم درد شما به کار می گیرد که شامل موارد زیر است:

قطره چشم

برای درمان بیماری های چشم نظیر خشکی، التهاب و عفونت چشم، قطره چشمی راه درمان خوبی محسوب می شود.

کمپرس چشم

برای کاهش درد چشم نیز استفاده از کمپرس سرد راهی خوبی به حساب می آید. بنابراین برای استفاده از این روش می توان از یک دستمال مرطوب و نرم استفاده کنید.

استراحت چشم

اگر به طور طولانی مدت از تلفن همراه، کامپیوتر و هر دستگاه الکترونیکی استفاده می کنید بهتر است به چشمان خود استراحت بدهید و مدتی از این دستگاه ها دور شوید و استفاده از انها را کنار بگذارید تا چشمان شما به اندازه کافی استراحت کنند.

روش های جلوگیری از چشم درد

داشتن یک  شیوه زندگی سالم نه تنها برای جلوگیری از درد چشم بلکه برای جلوگیری از مبتلا شدن به انواع بیماری ها نیز موثر است. در شیوه ی زندگی سالم باید استراحت کافی داشته باشید.

خوردن مواد غذایی سالم از جمله سبزی ها و میوه ها را جدی بگیرید و در برنامه غذایی خود حتما خوردن میوه و سبزیجات را بگنجانید. نوشیدن آب زیاد نیز به سلامت چشم ها کمک شایانی می کند و بهتر است به جای غذاهای فرآوری شده، غذاهای سالم مصرف کنید.

خوردن الکل را کنار بگذارید و به جای آن زیاد آب مصرف کنید. مصرف دخانیات را کنار بگذارید و سعی کنید سیگار را ترک کنید. در زمان حین کار اگر احتمال آسیب به چشمان شما هست حتما از عینک استفاده کنید.در صورت استفاده از لنزهای تماسی، سعی کنید به طور مرتب لنزهای تماسی خود را تمیز نگه داری کنید.

به طور طولانی مدت عینک را بر چشمانتان قرار ندهید و هر وقت که احساس خستگی کردید بهتر است عینک خود را بردارید و به چشمان خود استراحت بدهید. در زمان استفاده از مواد شیمیایی  از جمله اسپری کنترل آفات، مواد پاک کننده خانگی و سایر مواد شیمیایی بهتر است نکات ایمنی را رعایت کنید و مواظب باشید تا این مواد با چشم های شما در ارتباط نباشند بهتر است در زمان استفاده از مواد شیمیایی نکات ایمنی را رعایت کنید.

در انتخاب اسباب بازی های کودکان خود بیشتر دقت کنید و اسباب بازی هایی انتخاب کنید که برای چشم کودکان خطری نداشته باشند. نکات بهداشتی در زمان استفاده از لنزها را رعایت کنید. از کلاه ایمنی، عینک محافظ استفاده کنید تا چشمانان در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

از روش هایی همچون قرار دادن دستمال مرطوب و اتجام تمرین های ورزشی برای کاهش استرس خود استفاده کنید. از دستگاه ها الکترونیکی نظیر کامپیوتر و تلفن همراه کمتر استفاده کنید. از محصولات آرایشی و بهداشتنی نامناسب استفاده نکنید. در صورتی که دچار خشکی چشم هستید از ماسک چشم می توانید کمک بگیرید.

چشم های یکی از اجزای مهم بدن هستند که باید به شیوه درست از آنها مراقبت کنید و در صورت هر گونه درد و ناراحتی در چشم ها سریع به چشم پزشک مراجعه کنید. بنابراین  با بکاربردن برخی از این راهکارها  در زمانی که در چشمان خود احساس درد و ناراحتی کردید می توانید از بروز چشم درد جلوگیری کنید تا آسیب های جدید به چشمان شما وارد نشود.

درمان خانگی موثر برای چشم درد
درمان خانگی موثر برای چشم درد

درمان خانگی موثر برای چشم درد

اگر در چشم های خود احساس درد و اراحتی کردید می توانید از طریق روش های خانگی نیز برای تسکین درد چشم های خود کمک بگیرید. در ادامه برخی از روش های درمانی چشم درد را بیان خواهیم کرد.

کیسه های چای

استفاده از کیسه های چای نیز راهی موثر برای تسکین درد چشم است. باتوجه به این امر می توانید یک کیسه چای را در آب قرار دهید و به مدت 15 الی 20 دقیقه آن را روی چشمان خود قرار دهید تا درد چشمان شما تسکین یابد.

آب سرد

شست و شوی صورت با آب سرد موجب تسکین درد چشم می شود به این دلیل که اب سرد موجب آرام کردن عضلات چشم می شود که این امر تسکین درد چشم را بهبود می بخشد.

برش خیار

خیار طبعی سرد دارد که استفاده از آن موجب آرامش عضلات چشم ها می شود. بنابراین برای تسکین درد چشمان خود می توانید برش هایی از خیار را بر روی چشمان خود قرار دهید.

کمپرس گرم

گاهی اوقات استفاده از کمپرس گرم نیز ایده جالبی برای تسکین درد چشم خواهد بود. کمپرس گرم موجب آرامش عضلات می شود و گردش خون در چشم ها را افزایش می دهد. برای اثر بخشی هر چه بیشتر کمپرس آب گرم می توانید حدود 10 الی 15 دقیقه آن را بر روی چشمان خود قرار دهید.

گلاب

استفاده از گلاب نیز  یک روش درمان خانگی دیگری است که می توانید چند قطره گلاب را در چشمان خود بچکانید تا جشم ها آرام شوند.

سخن پایانی

چشم درد یکی از دردهایی است که ممکن است در برخی از اوقات افراد درگیر آن شوند. دردها و سوزش چشم در نهایت موجب ایجاد سردردهای شدیدی می شود که برای جلوگیری از این امر باید سریع درد چشمان خود را تسکین دهید. در مراحل ابتدایی اگر درد چشم زیاد جدی نباشد می توان از طریق روش های خانگی آن را درمان کرد که البته در موارد شدیدتر باید به پزشک متخصص مراجعه کرد تا با تشخیص درست، روش درمانی موثری را برای شما به کار ببرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x