021-65162238 - 09127679950

تولید کننده انواع لوازم جانبی عینک (اسپری ، جلد ، بند ، دستمال ،هارد و ... )

انواع عینک و کاربردهای آن

انواع عینک

شناخت انواع عینک و کاربردهای آن یکی از ملزومات انتخاب و خرید یک عینک مناسب و با کیفیت است. هرچند در میان عامه مردم جامعه عینک ها به طور کلی به دو گروه طبی و غیر طبی تقسیم می شوند.

اما به صورت تخصصی عینک ها از تنوع بالایی برخوردار هستند و کسانی که قصد خرید عینک دارند بهتر است قبل از خرید عینک انواع عینک و کاربردهای آن را بشناسند تا بتوانند یک خرید مناسب و هماهنگ با کار و خواسته خود را در دستور کار قرار دهند.

همچنین در هنگام خرید عینک توجه داشته باشید که لوازم جانبی عینک را تهیه کنید چرا که به منظور نگهداری از عینک خود به آنها نیاز دارید.

همانطور که گفته شد امروزه عینک ها از تنوع بالایی از لحاظ شکل ظاهری و کاربرد برخوردار هستند و نمی توان از یک مدل مشخص عینک در کارهای مختلف استفاده نمود.

 

آشنایی با انواع عینک و کاربرد های آن

عینک ابزاری است که از گذشته های نه چندان دور برای اصلاح و بهبود بینایی کاربرد داشته است. اصلاح و بهبود بینایی روشی درمانی برای کاهش عوارض چشمی مثل دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم و …. است که از عینک طبی تجویز شده به وسیله متخصصان چشم برای بهبود آن استفاده می شود .
اما با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه تولید انواع شیشه های عینک ایجاد شده است، تولید و عرضه عینک به انواع طبی و پزشکی آن محدود نمی شود

بلکه انواع دیگری از عینک ها مثل عینک آفتابی، عینک مطالعه، عینک حفاظتی کارهای صنعتی و ساختمانی، عینک محدود کننده نور مضر وسایل الکترونیکی مثل موبایل، لپ تاپ، رایانه و غیره هم تولید و به بازار عرضه شده است که قادر است عوارض چشمی را در بلند مدت کاهش داده و به حداقل ممکن برساند. در ادامه به برخی از پرکاربردترین انواع عینک پرداخته می شود.

عینک طبی

انواع عینک
انواع عینک طبی

عینک طبی یکی از انواع عینک است که کاربرد طبی داشته و به وسیله متخصصان چشم برای افرادی تجویز می شود که دارای مشکلات بینایی هستند. عینک های طبی بر اساس نوع فریم و لنز متفاوت هستند.

انواع عینک طبی بر اساس فریم به سه دسته نیم فریم بدون فریم، و تمام فریم تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها ممکن است در جنس های مختلفی مثل کائوچویی، فلزی، پلاستیکی و غیر تولید و عرضه شود به شکلی که هر کس با توجه به سلیقه و میزان هماهنگی با چهره می تواند نوع مناسب آن را انتخاب و خریداری نماید.

از لحاظ لنز که مهم ترین فاکتور تفاوت عینک های طبی با انواع دیگر عینک است این گونه عینک ها به انواع مختلفی مانند تک دید، دو کانونی، نزدیک بینی، دوربینی غیر تقسیم می شود که نوع مناسب آن با توجه به میزان عارضه چشمی به وسیله پزشک متخصص برای افراد متقاضی تجویز می شود.

 

از جمله نکاتی که در هنگام استفاده از عینک های طبی باید به آن توجه شود این است که از عینک های طبی به صورت خودسرانه استفاده نشود چون استفاده خودسرانه از این گونه عینک ها ممکن است باعث آسیب وارد شدن به بینایی گردد.

 

انتخاب نوع فریم و هماهنگی آن با چهره یکی دیگر از نکات مهم و تعیین کننده در انتخاب عینک طبی است که پس از تجویز نوع مناسب لنز عینک باید به وسیله استفاده کننده مورد توجه قرار گیرد.

 

عینک آفتابی

کاربرد عینک
انواع عینک افتابی

عینک آفتابی یکی دیگر از انواع عینک است که برای محافظت از چشم در مقابل اشعه های مضر خورشید کاربرد دارد.

معمولا ساختار لنز عینک آفتابی طوری طراحی می شود که چشمان استفاده کننده از این نوع عینک را در مقابل اشعه های خطرناک نور خورشید محافظت کند و ایجاد مشکلاتی مثل پیرچشمی، آب مروارید و غیره را در فرد استفاده کننده به حداقل ممکن کاهش دهد.

از جمله نکاتی که در هنگام استفاده از عینک آفتابی باید به آن توجه شود این است که هر عینک با لنز تیره عینک آفتابی نیست و فردی که قصد استفاده از عینک آفتابی را دارد بهتر است برای جلوگیری از عوارض جانبی، عینک آفتابی استاندارد را از مراکز معتبر و شناسنامه دار تهیه نماید.

از ویژگی های عینک آفتابی آن است که همه افراد در هر سنی می توانند برای محافظت از چشم های خود در مقابل نور خورشید از نوع مناسب آن استفاده نمایند.

باید به این نکته توجه داشت که عینک های آفتابی از لحاظ ساختار بسیار متنوع هستند به شکلی که از انواع پرکاربرد آن می توان به مواردی مانند مسدود کننده نور آبی، ضد انعکاس، آینه ای، سایه روشن، فتوکرومیک و ضد ضربه اشاره کرد که هر کس می تواند متناسب با نیاز خود نوع مناسب آن را انتخاب و تهیه نمایید.

عینک طبی، آفتابی

عینک طبی افتابی چیست
انواع عینک طبی آفتابی

عینک های طبی، آفتابی یکی دیگر از انواع عینک های پر کاربرد در میان انواع مختلف عینک است به این معنا که در ساخت آن از ترکیب ویژگی های عینک طبی و آفتابی به صورت همزمان استفاده می شود.
به بیان دیگر در لنز عینک طبی، آفتابی هم شرایط و ویژگی های طبی عینک بر اساس تجویز پزشک رعایت می شود و هم برای جلوگیری از آسیب رساندن اشعه خورشید به چشم، شرایط عینک آفتابی در آن لحاظ می شود.

این نوع شیشه و لنز عینک با عنوان فوکرم شناخته می شود به این معنا که با قرار گرفتن فرد در معرض نور خورشید لنزهای عینک طبی تیره شده و حالت دودی و آفتاب گیر به خود می گیرد.

کسانی که دارای عینک طبی هستند اگر تمایل داشته باشند از یک عینک به جای دو عینک طبی و آفتابی استفاده کنند می توانند عینک طبی خود را به صورت فوکرم سفارش دهند.

عینک های سمعک دار

عینک سمعک دار چیست
انواع عینک سمعک دار

عینک های سمعک دار یکی دیگر از انواع عینک هستند که روی آن ها سمعک شنوایی نصب می شود و برای افرادی کاربرد دارد که علاوه بر مشکل بینایی، دچار مشکل شنوایی هم هستند. از ویژگی های عینک های سمعک دار آن است که علاوه بر پنهان کردن سمعک بر روی دسته های عینک ظاهری زیبا و جذاب به آن می دهد.

عینک های سمعک دار بیشتر در بین کودکان ناشنوایی کاربردی است که استفاده از سمعک برای آنها در بیرون و داخل گوش دشوار و ناخوشایند است.
عینک سمعک دار یک انتخاب مناسب برای کسانی است دارای مشکلات شنوایی و بینایی به صورت همزمان هستند و میخواهند با یک وسیله مناسب و شکیل، هر دو مشکل خود را به صورت همزمان پوشش دهند.

عینک ورزشی

عینک ورزشی
انواع عینک ورزشی

عینک ورزشی یکی از انواع عینک است که برای ورزش هایی مانند شکار،شنا، غواصی، تیراندازی، اسکی و غیره کاربرد دارد. از ویژگی های عینک های ورزشی آن است که برای چشم فرد ورزشکار حالت محافظ داشته و از آسیب رسیدن به چشم در اثر ضربه یا ورود عفونت های چشمی جلوگیری می کنند.

استفاده از عینک های چشمی در ورزش هایی که چشم ورزشکار در معرض آسیب مختلف قرار دارد علاوه بر آنکه باعث به حداقل رسیدن این آسیب ها می شود باعث می شود ورزشگاه با کیفیت بهتری بتواند به فعالیت ورزشی خود ادامه دهد.

عینک های حفاظتی

عینک حفاظتی چیست
انواع عینک حفاظتی

عینک های حفاظت یکی دیگر از انواع عینک هستند که از آنها در کارها و فعالیت های مختلف به منظور محافظ چشم در مقابل صدمات و حوادث مختلف استفاده می شود.

عینک های حفاظتی در کارهای مختلف صنعتی و ساختمانی مثل برشکاری های مختلف مثل برش فلزات، سنگ و غیره کاربرد دارند و کاربر در هنگام استفاده و کار میتواند ایمنی چشم های خود را تامین کرده و از پرتاب شدن ذرات برش به داخل چشم خود جلوگیری نماید.

عینک های الکترونیک

عینک الکترونیک مختص کم بینایان
انواع عینک الکترونیک

عینک های الکترونیک به عینک هایی گفته می شود که برای افراد کم بینا یا نابینا کاربرد داشته و از آنها برای راحت شدن انجام کارهای روزمره افراد کم بینا یا نابینا کمک گرفته می شود.

استفاده از عینک های الکترونیکی در همه نقاط دنیا به دلیل هزینه و تکنولوژی بالا به صورت یکسان مقدور نیست و بیشتر در کشورهای پیشرفته صنعتی کاربرد دارد.

در هنگام خرید یا استفاده از انواع عینک های مختلف باید به چه نکاتی توجه شود؟

در هنگام خرید یا استفاده از انواع عینک های مختلف رعایت برخی از نکات علاوه بر آنکه باعث بالا رفتن عمر عینک می شود می تواند شرایط استفاده از عینک را برای فرد استفاده کننده آسان نماید.

از جمله نکاتی که در هنگام خرید و استفاده از انواع عینک باید به آن توجه شود آن است که از عینک های طبی فقط در صورت تجویز پزشک استفاده شود چون استفاده خودسرانه از عینک های طبی باعث آسیب وارد شدن به چشم ها می شود.

همچنین ی خرید و استفاده از عینک های غیر طبی باید به مراکز معتبر و شناسنامه دار مراجعه شود تا کا بر بتواند با خیال آسوده از عینک خریداری شده استفاده نماید و آسیبی به چشم های او وارد نشود.

در هنگام خرید عینک توجه داشته باشید که از خرید جلد عینک چشم پوشی نکنید چرا که به منظور افزایش طول عمر عینک خود به آن نیاز دارید .

هرچند ظرافت و زیبایی ظاهری عینک می تواند امری مهم در انتخاب انواع مختلف عینک های طبی و غیر طبی باشد اما باید به این نکته توجه داشت که ظرافت عینک باعث آسیب پذیر شدن آن می شود که همین امر ممکن است برای افرادی که تحرک بدنی زیادی دارند مشکل ساز شده و هزینه زیادی را برای تعمیر و نگهداری عینک به آنها تحمیل کند.

سخن پایانی

شناخت انواع عینک و کاربردهای آن ها برای انتخاب و خرید یک عینک با کیفیت لازم و جزء اولویتهای اولیه است چون متقاضی انواع عینک با اطمینان خاطر بیشتری می تواند نسبت به خرید نوع مناسب عینک اقدام کند.

عینک ها از نظر شکل و ساختار به سه دسته مهم تمام فرم، نیم فرم و بدون فریم تقسیم می شوند که از مواد مختلفی مثل کائوچو، پلاستیک، فلز و غیره برای ساخت آنها استفاده می شود.

عینک ها از نظر عملکرد به دو دسته بزرگ طبی و غیر طبی تقسیم می شوند عینک های طبی از لحاظ شرایط و کیفیت دارای تنوع زیادی بوده و با توجه به شرایط بیمار از سوی پزشک متخصص چشم تجویز می شوند و استفاده از این نوع عینک بدون تجویز پزشک و به صورت خودسرانه کاری غیرمنطقی و زیان آور است.

اما عینک های غیر طبی هم از تنوع بالایی برخوردار هستند که از پرکاربردترین انواع آن می توان به مواردی مثل عینک حفاظتی، عینک آفتابی، عینک مسدود کننده نور آبی، عینک ورزشی، عینک الکترونیکی و غیره اشاره کرد که هر کدام از انواع آن ها با توجه به ویژگی ها خاص شان به وسیله افراد متقاضی انتخاب و مورد استفاده قرار داده می شود.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x