021-65162238 - 09127679950

تولید کننده انواع لوازم جانبی عینک (اسپری ، جلد ، بند ، دستمال ،هارد و ... )

مراقبت از چشم ها

مراقبت از چشم ها

چشم ها یکی از مهمترین اجزای بدن ما هستند که بیشتر از سایر قسمت های بدن به مراقبت نیاز دارند. با داشتن چشم های زیبا و سالم می توان دنیا را با همه زیبایی های آن دید. چشم ها موجب برقراری ارتباط با دنیای اطراف می شود و در رابطه با یادگیری و قوه تخیلات نیز نقش بسزایی دارند.با این حال اگر بخواهیم در همه عمر خود از چشمان سالم بهره مند شویم باید در مراقبت از چشم ها همه تلاش خود را به کار ببریم. داشتن چشم های سالم و درخشان در گرو مراقبت های بهداشتی است. در ادامه برخی از نکات مربوط به به مراقبت های چشم را برای شما بیان خواهیم کرد تا با بکار بردن این نکات مهم بتوانید به خوبی از چشمان خود محافظت کنید. این نکات مهم و ضروری در رابطه با مراقبت از چشم ها عبارت اند از:

1-مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین ها به ویژه ويتامين  A

مصرف ویتامین ها به ویژه ويتامين  A  در مواد غذایی تاثیر زیادی بر سلامت چشم ها دارد. با توجه به این امر سعی کنید مواد غذایی حاوی ویتامین ها از جمله ويتامين  A را مصرف کنید. ويتامين  A در میوه هایی همچون خرمالو، قیسی، زردآلو، طالبی، موز، خربزه و نارنگی وجود دارد. البته سبزی هایی نارنجی نیز همچون کدو حلوایی و هویج و سبزی های تیره نیز مانند اسفناج و کاهو نیز حاوی مقادیر زیادی از ويتامين  A هستند. البته  در مواد غذایی مفید همچون زرده تخم مرغ، جگر، قلوه، شیر پر چرب، زرده تخم مرغ و روغن کبد ماهی نیز به فراوانی ويتامين  A وجود دارد.

2-استراحت کردن و خواب کافی داشتن

استراحت کردن در حین کار را جدی بگیرید. سعی کنید در محل کار کمی به خود استراحت بدید و گاهی چشمان خود را از روی صفحه نمایش کامپیوتر بردارید چرا که نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر موجب آسیب های جدی به چشم ها می شود.. برای  داشتن خواب کافی  بهتر است خوب بخوابید و شب ها کمتر بیدار بمانید.

3-استفاده از عینک چشمی

اشعه های نور ماوراء بنفش و قرار گرفتن در معرض نور خورشید نه تنها موجب ضعیف شدن چشم ها می شود از طرفی موجب چین و چروک پوستی در اطراف  چشم ها نیز می شود. بنابراین استفاده از عینک کار سختی نیست و می توانید با خرید فریم عینک مناسب به خوبی از چشمان خود مراقبت کنید.

4-انجام ورزش های تقویت چشم

مراقبت از چشم ها با انجام ورزش های تقویت چشم نیز به راحتی امکان پذیر خواهد بود.برای انجام این کار سعی کنید انگشتان خود را در جلوی چشمتان قرار دهید و از فاصله نزدیک روی آن ها تمرکز کنید. در ادامه نیز انگشتان را از چشم ها دور کرده و از فاصله دور بر روی آن ها تمرکز کنید.هر زمان که احساس کردید چمتان خسته است بهتر است دائم پلک بزنید. انجام این حرکات موجب کاهش تاری دید در چشم ها می شود و عضلات چشم ها را آرام تر خواهد کرد.

5-مطالعه کردن با نور کافی

یکی از عادت های بد افراد این است که در رختخواب به حالت خوابیده و نیمه نشسته در نور کم مطالعه می کنند. بهتر است در زمان مطالعه نور چراغ خواب کنار میزتان را را تنظیم کنید و به هیچ وجه نور را به طور مستقیم بر روی کتاب قرار ندهید به این دلیل که نور بر روی کتاب به چشم های شما تابانده می شود و به چشم ها آسیب جدی وارد می کند.

6-سیگار کشیدن را کنار بگذارید

اگر فرد سیگاری هستید باید برای داشتن چشم های سالم باید آن را کنار بگذارید. سیگار کشیدن علاوه بر اینکه بر سلامتی دستگاه تنفسی تاثیر منفی دارد از طرفی موجب آسیب به عصب بینایی و مبتلا شدن به آب مروارید نیز می شود. بنابراین اگر خودتان یا اگر یکی از اطرافیانتان سیگار مصرف می کنید بهتر است برای حفظ سلامتی بدن خود سیگار کشیدن را کنار بگذاری و خودتان به عنوان یک مشوق برای ترک سیگار به اطرافیانتان باشید.

7- نگاه کردن به صفحه کامپیوتر و گوشی همراه را محدود کنید

خیره شدن به صفحه نمایشگر کامپیوتر و گوشی همراه نیز به مدت طولانی برق چشمان شما را خواهد برد و مشکلات جدی تری را برای چشمان ایجاد خواهد کرد. بهترین کار این است که مدت زمان خیره شدن به صفحه گوشی همراه و نمایشگر کامپیوتر را محدود کنید.

8-آب و مایعات سالم را به مقدار زیاد بنوشید

نوشیدن آب آن هم 8 لیوان در روز توسط پزشکان بسیار توصیه شده است. درست است نوشیدن آب و مایعات سالم علاوه بر بالا بردن ایمنی و سلامت بدن موجب مراقبت از چشم ها نیز می شود.

9- لنزهای طبی و رنگی را به طور مرتب تمیز کنید

به طور مسلم استفاده از لنزهای طبی و رنگی همراه با آلودگی بر روی آن ، سلامت چشم ها را تهدید می کند و موجب نابینایی و بیماری قرنیه در چشم ها می شود. بنابراین تمیز کردن لنزهای طبی و رنگی را با مایع های مخصوص جدی بگیرید و به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از لنزهای شخص دیگری استفاده نکنید. از طرفی شب ها نیز باید لنزها را از چشم ها بیرون بیاورید به جزء مواردی که چشم پزشک خوابیدن با لنزها را در شب برایتان مجاز بداند.

نکات ساده و بسیار ضروری در مراقبت از چشم ها

برای مراقبت از چشم ها رعایت کردن همین نکات ساده بسیار کارساز خواهد بود و تاثیر زیادی بر سلامت چشم ها دارد. این نکات ساده اما ضروری در ارتباط با مراقبت از چشم ها عبارت اند از:

  • آلودگی دست ها به خوی خود موجب آسیب های جدی به چشم ها می شود. بنابراین شستن دست ها را جدی بگیرید و هرگز با دست های آلوده چشم ها را نمالید.
  • از وسایل شخصی مثل حوله و دستمال برای خشک کردن صورت خود استفاده کنید.
  • در استخرهای که به طور مرتب آب آن تمیز و ضد عفونی نمی شود شنا نکنید.
  • در موقع مطالعه به نور کافی محیط توجه داشته باشید به این دلیل که نور کم در دل تاریکی شب موجب ضعیف شدن چشم ها می شود.
  • به کودکان و بچه های کوچکتر آموزش بدهید که برنامه مورد علاقه خود را از تلویزیون با رعایت فاصله تماشا کنند.
  • خیره شدن به منبع نورانی از جمله لامپ و خورشید آسیب های زیادی به چشم ها وارد می کند. بنابراین از خیره شدن به ویژه به خورشید خودداری کنید.
  • کودکان خود را از قبل از سنین رفتن به مدرسه برای تشخیص عیوب انکساری از جمله تنبلی چشم و سایر بیماری های چشم به چشم پزشک ببرید.
  • ترفندهای خانگی برای داشتن چشم های پر انرژی و درخشان
  • قرار دادن چای سبز کیسه ای بر روی چشم ها
  • اگر به مدت طولانی به صفحه نمایشگر و گوشی همراه نگاه کرده اید و چشمانتان متورم یا تحریک شده است بهترین کار قرار دادن چای سبز کیسه ای بر روی چشم ها است. برای انجام این کار ابتدا چای سبز کیسه ای را در مقداری از آب جوش قرار دهید در ادامه اجازه بدهید که کمی خنک شود البته برای زود خنک شدن آن می توانید آن را به مدت 15 دقیقه در یخچال قرار دهید و سپس آن را بر روی چشمان خود قرار دهید.

استفاده از برش های خیار

خیار یک میوه مقوی و آب دار است که حاوی خواض ضد التهابی و آنتی اکسیدان می باشد. بنابراین برای بر طرف کردن خستگی چشم ها و همچنین پوست اطراف آن می توانید خیار را با ضخامت 1 سانتی متر برش دهید. بهتر است دراز بکشید و برش های خیار را در همه گوشه های چشم و زیر چشم قرار دهید. با انجام این کار نه تنها خستگی چشم ها برطرف می شود بلکه پوست اطراف چشم ها نیز شاداب تر به نظر خواهد رسید.

استفاده از کمپرس گرم

یکی دیگر از روش های خانگی برای مراقبت از چشم ها استفاده از کمپرس گرم است که تاثیرات مثبتی برای حفظ سلامتی چشم ها دارد.

این روش بسیار ساده و در دسترس است که با انجام این روش بسیاری از مشکلات چشم برطرف خواهد شد. گرمای موجود در کمپرس موجب کاهش التهاب، تسکین ناراحتی و از طرفی افزایش جریان خودن در ناحیه اطراف چشم ها می شود. در کمپرس آب گرم مقداری آب گرم قرار دهید و آب اضافی آن را بگیرید و با دستمال خشک کنید و حدود 2 تا 5 دقیقه اجازه بدهید تا کمپرس آب گرم روی چشمهای بسته شما بماند. این کار را برای جواب دهی بهتر در طول روز می توانید چندین بار انجام دهید.

استفاده از آب نمک

یک روش خانگی و موثر در مراقبت از چشم ها، استفاده از آب نمک است که با استفاده از این روش عفونت چشم ها نیز به خوبی برطرف خواهد شد. بکاربردن این روش خانگی بسیار ساده موجب بر طرف کردن عفونت چشم نظیر چرک یا کثیفی در چشم ها می شود. جالب است بدانید که آب نمک حاوی روی و آهن فراوانی است که موجب کاهش التهاب در چشم ها می شود و خواص درمانی بالایی دارد.

بنابراین با انجام مراحل مذکور می توانید به راحتی از چشم های خود مراقبت کنید و از مبتلا شدن چشم ها به بیماری های مختلف جلوگیری کنید.

سخن پایانی

به طور معمول بسیاری افراد در طول زندگی یک بار هم که شده بیماری های چشمی را تجربه خواهند کرد. در برخی از مواقع درمان چشم به صورت خودبه خودی انجام می گیرد که البته در برخی از مواقع نیز باید برای درمان بیماری چشم باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

بنابراین می توان با بکار بردن بهترین روش هایی که در متن مقاله بیان شد از چشم ها مراقبت کرد تا حد امکان به بیماری های جدی چشم مبتلا نشوید تا همیشه از چشمان زیبا با درخشندگی بالا بهره مند شوید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x